شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

شهر  آدانا-ADANA شهر آدانا-ADANA

Adana_Garı(Gece)

 

آدانا

آدانا ، adana یا اَدَنه‌، شهر و مرکز استانى‌ به‌ همین‌ نام‌ در بخش‌ جنوبى‌ مرکز ترکیه‌ که‌ در دشت‌ کیلیکیه‌ کیلیکیا و در کنار رود سِیحان‌ ساروس‌ باستان‌ قرار دارد. این‌ شهر که‌ مرکز کشاورزی‌ و صنعت‌، و چهارمین‌ شهر بزرگ‌ ترکیه‌ به‌ شمار مى‌آید، احتمالاً در محل‌ یکى‌ از سکونتگاههای‌ حِتّیان‌ هیتیها در حدود ۴۰۰ق‌م‌، برپا شده‌ است‌.
موقعیت‌ آدانا در پای‌ گذرگاههای‌ کوهستانى‌ توروس‌ که‌ به‌ دشتهای‌ سوریه‌ منتهى‌ مى‌شوند، بر تاریخ‌ این‌ شهر تأثیری‌ بسزا داشته‌ است‌. این‌ شهر که‌ در حدود ۳۴ق‌م‌ به‌ تصرف‌ اسکندر مقدونى‌ درآمد، در پایان‌ سده ق‌/م‌ به‌ دست‌ خلفای‌ عباسى‌ افتاد و طى‌ ۰۰ سال‌ بعدی‌، تا شکل‌گیری‌ سلسله ترکمن‌ رمضانیان‌ در ۸۰ق‌/۳۷۸م‌، پیاپى‌ دست‌ به‌ دست‌ شد. رمضانیان‌ حتى‌ پس‌ از تصرف‌ شهر توسط سلطان‌ سلیم‌ اول‌ – سلطان‌ عثمانى‌ – در ۲۲ق‌/۵۱۶م‌، اداره امور محلى‌ را در دست‌ داشتند.
در ۶۰۸م‌، آدانا تبدیل‌ به‌ استان‌ شد و اداره آن‌ به‌ شکل‌ مستقیم‌ در اختیار حکومت‌ عثمانى‌ قرار گرفت‌. در ۸۶۷م‌ شهر آدانا مرکز این‌ استان‌ شد. یکى‌ از یادمانهای‌ بازمانده‌ از گذشته این‌ شهر، پلى‌ سنگى‌ به‌ طول‌ ۰۰ متر بر رود سیحان‌ متعلق‌ به‌ دوره یوستینیانوس‌ است‌ که‌ در سده‌های‌ و م‌ بارها توسط حاکمان‌ عرب‌ بازسازی‌ شد. در کرانه راست‌ رودخانه‌ نیز ویرانه‌های‌ دژی‌ قرار دارد که‌ در ۸۲م‌ توسط هارون‌الرشید، خلیفه عباسى‌ ساخته‌ شده‌ بود. تاریخ‌ بنای‌ مسجد جامع‌ شهر اولو جامى‌ به‌ ۵۴۲م‌ بازمى‌گردد.
رونق‌ شهر آدانا تا مدتها مدیون‌ دره‌های‌ حاصل‌خیز پیرامونش‌ و موقعیت‌ آن‌ بر سر راه‌ تجارتى‌ میان‌ آناتولى‌ و شبه‌ جزیره عربستان‌ بود. این‌ شهر امروزه‌ مرکز صنایع‌ نخ‌ریسى‌ ترکیه‌ به‌ شمار مى‌رود و تولیدات‌ واحدهای‌ صنعتى‌ آن‌ پارچه‌، سیمان‌، ماشین‌آلات‌ کشاورزی‌ و روغن‌ نباتى‌ است‌.
آدانا در کنار راه‌آهن‌ استانبول‌ – بغداد قرار دارد و از طریق‌ خطى‌ فرعى‌ به‌ بندر مِرسین‌ در کنار مدیترانه‌ متصل‌ مى‌گردد. تولیدات‌ آدانا از طریق‌ این‌ بندر که‌ در فاصله ۱ کیلومتری‌ جنوب‌ غربى‌ آن‌ قرار دارد، صادر مى‌شوند. دانشگاه‌ چوکورُوا در ۹۷۳م‌ در آدانا تأسیس‌ شد. این‌ شهر مرکز ناحیه‌ای‌ کشاورزی‌ است‌ که‌ تولیدات‌ اصلى‌ آن‌ عبارت‌اند از پنبه‌، برنج‌، جو دو سر، کنجد و مرکبات‌‌.
یکی از شباهت‌های آدانا به اصفهان خودمان، عبور یک رود از وسط شهر و احداث پل‌های قدیمی بر روی آن است. ویژگی اصلی آدانا مسجد جامع آن است که به این شهر زیبایی خاصی داده است.

دانشگاههای شهر آدانا
دولتی:

Çukurova University
Adana Science and Technology University

خصوصی:

Kanuni University

مناطق دیدنی شهر:

Merkez mosque
مسجد جامع
Seyhan Dam Lake
دریاچه سد سیحان
Merkez Park (Central Park)
پارک مرکزی
Asma Kopruler (Suspension Bridges)
پلهای معلق
Menderes Semi-Island
شبه جزیره مندرس
Taskopru (Stone Bridge)
پل سنگی
Ulu (Great) Mosque
مسجد جامع اولو
Adana Archeology Museum
موزه باستان شناسی آدانا
House of Ataturk – Museum
موزه خانه اتاتورک
Kiz Kalesi castle. Kiz kalesi
قلعه دختران
AUSSIE IN ADANA
تالار ادانا
Tas Kopru
پل کاسه
Adana Merkez Camii
مسجد جامع
Anavarza Ruins
ویرانه های آناوارزا
Yilankale
قلعه ئیلان
Kozan Kalesi
قلعه کازان
Cinebonus
جوایز سینمائی
Yag Camii
مسجد جامع یاگ
Hoskadem Camii
مسجد جامع هوسکادم
Adana Devlet Tiyatrosu
تئاتر دولتی آدانا
Ataturk Scientific & Cultural Museum
موزه علوم و فرهنگ آتاتورک
Sokun Karting

Yumurtalik Beach
سواحل تخم مرغی شکل
Tas Mekan Kultur Merkezi ve Kafe
کافه و مرکز فرهنگی تاس
Hodja Lakes Golf Course
دریاچه های زمین گلف
Ethnography Museum
موزه قوم شناسی
Misis Mosaic Museum
موزه کاشی کاری
Tarihi Roma Koprusu
پل تاریخی روم
Mavisu Aqua Land
سرزمین ابهای ابی
Sar Ruins
خرابه های سار
Metropol Cinema
سینما متروپل
Goruntu Sanat Galerisi
گالری عکسهای هنری

 

شهر توریستی کاراتاش-KARATAS

 

karatas-adana

شهر توریستی کاراتاش از شهرستانهای استان آدانا در سواحل دریای مدیترانه به مرکز توریسم منطقه تبدیل می شود.
به گفته ایلحان آتیش استاندار آدانا کار تعریض جاده ارتباطی آدانا به کاراتاش به سرعت ادامه دارد و تا آغاز فصل بهار کار تعریض این جاده به پایان خواهد رسید.
استاندار آدانا همچنین از توسعه زیرساختها برای پاکیزگی ساحل کاراتاش خبر داد و افزود: طرح عمرانی شهر کاراتاش نیز به پایان رسیده است و در آینده نزدیک به مرحله اجرا درخواهد آمد. در این چارچوب راههای دسترسی جدید به دریا تعریف خواهد شد.
استان آدانا از استانهای زیبا و توریستی ترکیه می باشد که با سواحل رؤیایی و آرام دریای مدیترانه سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی می باشد.
شهر کاراتاش در ساحل شرقی دریای مدیترانه و در بین رودهای سیحان و جیحان قرار گرفته است. این شهر در فاصله ۴۷ کیلومتری شهر آدانا واقع شده است.
این شهر علاوه بر زیباییهای طبیعی دارای تاریخی کهن نیز می باشد.
کاراتاش در سال ۱۰۰۰ پیش از میلاد از اصلی ترین شریانهای تجاری جهان بوده است.

دیدگاه ها بسته شده اند.