شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

اعزام دانشجوی هندی به ایران اعزام دانشجوی هندی به ایران

گروهی از هندی ها برای دانش افزایی زبان فارسی عازم ایران شدند

hendi1

در مراسمی به این مناسبت که درخانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد، جناب آقای ˈعالمیˈ معاون رایزن فرهنگی کشورمان اظهار داشت: ارتقاء علمی و تشویق دانشجویان و اساتید زبان فارسی یکی از اولویت ها است و اعزام استادان و دانشجویان این رشته از هند به ایران با این هدف صورت می گیرد.

در برنامه جدید دانش افزایی زبان و ادب فارسی که با هماهنگی بنیاد سعدی صورت گرفته، تعداد ۱۵نفر از اساتید و دانشجویان از دانشگاه های مختلف هندوستان انتخاب و جهت شرکت در هشتاد و یکمین دوره دانش افزایی زبان فارسی به جمهوری اسلامی ایران اعزام شدند.

افراد اعزامی پیش از سفر به تهران با حضور در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو ضمن شرکت در جلسه توجیهی، با معاون رایزن فرهنگی دیدار و گفت وگو کردند.

دراین جلسه معاون رایزنی فرهنگی کشورمان اهداف برگزاری دوره جدید دانش افزایی زبان فارسی را تبیین کرد.

وی از دانشجویان خواست از این فرصت ایجاد شده به نحو شایسته بهره برده و خاطرات خود را ثبت نمایند.
در پایان این نشست یک فیلم ایرانی برای اعضای گروه اعزامی به نمایش درآمد.

هندوستان از جمله کشورهایی است که علاقه مندان زیادی به زبان و شعرای فارسی زبان در آن زندگی می کنند. زبان فارسی در تاریخ کهن حدود ۸۰۰ سال زبان رسمی مردم هندوستان بوده به همین جهت حجم عظیمی از کتب تاریخی هند که در کتابخانه های معتبر این کشور وجود دارد به زبان فارسی نوشته شده است .

اساتید دانشگاه های هند بویژه در رشته های تاریخی، علاقه مندند زبان فارسی را فراگیرند.

hendiدر حال حاضر ده ها کرسی زبان فارسی در بیش از ۴۰ دانشگاه هندوستان در شهرهای مختلف این کشور فعالیت دارند و هزاران دانشجوی هندی در این رشته تحصیل کرده و یا فارغ التحصیل شده اند.

همچنین برخی از دانشگاه های هند از جمله دانشگاه های همدرد دهلی و علیگر مرکز تحقیقات زبان فارسی و یا مرکز ایران شناسی راه اندازی کرده اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.