شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

تأسیس مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه کامپالا یونیورسیتی تأسیس مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه کامپالا یونیورسیتی

رؤسای مرکز مطالعات اسلامی بین‌المللی مرکز مدیریت حوزه‌ علمیه‌ی قم و دانشگاه کامپالا یونیورسیتی اوگاندا، درباره‌ تأسیس مرکز مطالعات اسلامی در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی اوگاندا به توافق رسیدند.kampa1
حجت‌الاسلام محمدعلی شمالی، رئیس مرکز مطالعات اسلامی بین‌المللی مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ قم و نماینده‌ مقام معظم رهبری در مرکز اسلامی لندن، به دعوت رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی در اوگاندا حضور یافت و تفاهمنامه‌ همکاری علمی و دانشگاهی بین مرکز تحت مدیریت خود با این دانشگاه را امضا کرد.
به گزارش خبر گزاری مهر در این دیدار که با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا برگزار شد، علاوه بر رؤسای دو مرکز، معاونان دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و اکبر توحیدلو، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا حضور داشتند.
پروفسور بدرو کاتریگا، رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی در این دیدار گفت: توسعه‌ی روابط علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های جمهوری اوگاندا و جمهوری اسلامی ایران، یکی از اهداف ماست و به همین دلیل به دنبال توسعه‌ی همکاری‌های علمی و دانشگاهی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران از سطح بسیار بالایی در امور علمی و تحقیقاتی برخوردارند و ما به دنبال استفاده از پتانسیل‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران هستیم.
بدرو کاتریگا در ادامه‌ سخنان خود، انعقاد این تفاهمنامه را یک تحول تاریخی برای دانشگاه کامپالا یونیورسیتی دانست و گفت: این تفاهمنامه نخستین تفاهمنامه‌ یک مرکز مطالعاتی جمهوری اسلامی ایران و یک دانشگاه اوگاندایی است و ما باید از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده علمی را ببریم.
رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی همچنین از تلاش‌های اکبر توحیدلو، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا تشکر و سپاس ویژه‌ی خود از اینکه وی زمینه‌ انعقاد چنین تفاهم‌نامه‌ای برای طرفین فراهم کرده است را بیان کردند.
در ادامه نیز حجت‌الاسلام شمالی گفت: ما از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را برده و روابط علمی و دانشگاهی بین دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و مرکز مطالعات اسلامی را توسعه خواهیم دهیم.
وی افزود: ما سعی بر آن داریم که در اولین فرصت ممکن، به مفاد این تفاهمنامه عمل و آنها را اجرایی کنیم.
وی در ادامه‌ سخنان خود اعلام آمادگی کرد تا با هماهنگی و همکاری دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا نسبت به تأسیس مرکز مطالعات اسلامی در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی اقدام و یکی از اساتید مؤسسه‌ مطالعات اسلامی قم، برای تدریس دروس اسلامی به این دانشگاه اعزام شود.
همچنین اکبر توحیدلو، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در این دیدار گفت: این تفاهمنامه، نخستین تفاهمنامه بین یک مرکز ایرانی و یک دانشگاه اوگاندایی است و من امید دارم که kampaاولین تفاهمنامه دارای خیر و برکت برای آغاز و توسعه‌ی همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور خواهد شد.
وی در ادامه سخنانش گفت: علاوه بر تأسیس مرکز مطالعات اسلامی، تأسیس اتاق ایران نیز باید در دستور کار قرار گیرد و ما آمادگی داریم که منابع علمی برای تجهیز اتاق ایران را تأمین کنیم. رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا آمادگی دارد که بخشی از تحقیقات علمی خود را به مرکز مطالعات اسلامی بسپارد و زمینه‌ی فعالیت مرکز مطالعات اسلامی را فراهم آورد.
بر اساس اخبار ارسالی از اوگاندا، مبادله‌ اساتید و اعضای هیأت علمی، مبادله‌ دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، تأسیس کرسی اسلام‌شناسی در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی، تأسیس اتاق ایران در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی، برگزاری دوره‌های کوتاه‌ مدت آموزشی برای اساتید، اعضای هیأت علمی و دانشجویان، اعطای فرصت‌های مطالعاتی برای تحقیق درباره‌ی ایران برای اساتید، اعضای هیأت علمی و دانشجویان و همچنین حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی با موضوع ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی برخی از موضوع‌هایی بود که در این دیدار مورد مذاکره قرار گرفت و بر اجرای آنها توافق شد.

دیدگاه ها بسته شده اند.