شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

تاکید وزیر آموزش ملی ترکیه بر لزوم همکاریهای مختلف با ایران تاکید وزیر آموزش ملی ترکیه بر لزوم همکاریهای مختلف با ایران

آنکارا – ایرنا – ˈنابی آوجیˈ وزیر آموزش ملی ترکیه بر لزوم همکاری ها و همیاری های علمی و آموزشی ایران و ترکیه تاکید کرد.
[تاکید وزیر آموزش ملی ترکیه بر لزوم همکاریهای مختلف با ایران]
وی این مطلب را روز دوشنبه و به هنگام بازدید از نمایشگاه توانمندی های علمی و عملی دانش آموزان ایرانی که در مجمتع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا دایر شده است، عنوان کرد.
وی با ابراز خرسندی از مشاهده توانمندی های دانش آموزان ایرانی و استعداد آنان گفت: در این بازدید تحت تاثیر دانش آموزان ایرانی قرار گرفتم و بر این باورم که این رویداد به تنهایی موید عمق ارتباطات و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و قومی بین دو کشور ایران و ترکیه است که باید به نحو احسن از این امتیازات در توسعه و تعمیق همه جانبه مناسبات دو کشور استفاده کرد.
آوجی با دعوت از دانش آموزان مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا برای بازدید از موزه تاریخ علم و فناوری که در پارک ˈگلخانهˈ استانبول قرار دارد، افزود: آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان و دانشجویان دو کشور از تاریخ، فرهنگ، ادب، هنر و علم یکدیگر افق های بسیار مهمی را پیش روی روابط دوجانبه خواهد گشود.
او گفت: بازدید دانش آموزان و دانشجویان از این موزه که عموما تحولات علمی و فناوری دانشمندان اسلامی و منطقه را به نمایش گذاشته شده است، موجب افزایش هرچه بیشتر اعتماد به نفس جوانان دو کشور خواهد شد.
آوجی در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در خصوص سطح مناسبات دو کشور در حوزه آموزش و پرورش گفت: اصولا حضور من در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا تاکید ترکیه بر لزوم همکاریهای دو کشور در زمینه آموزش و پرورش است.
وی با تاکید بر اینکه ایران یکی از مهمترین همسایگان ترکیه است، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش در فرهنگ هر دو کشور همسایه جایگاه ویژه ای دارد و همسایه بودن، خود اصول و وظایفی دارد و من به هنگام بازدید از نمایشگاه دانش آموزان ایرانی این موضوع را مشاهده کردم که دو کشور چقدر توانایی و امکانات بالقوه همکاری و همیاری دارند.
وزیر آموزش ملی ترکیه اضافه کرد که زمینه های بسیار گسترده ای در حوزه آموزش ملی وجود دارد که باید با یک برنامه ریزی صحیح و کارآمد نقشه راه همکاری های دوکشور را طراحی و توسعه دهیم.
آوجی با تاکید بر اینکه مرزهای ایران و ترکیه قدیمی ترین مرزهای بین المللی در تاریخ جهان هستند و دو کشور افزون بر ۴۰۰ سال است که در کنار یکدیگر زندگی می کنند، اظهار داشت: این خود موید عمق دوستی و نزدیکی دو کشور است و امیدوارم با افزایش زمینه همکاری جوانان دو کشور، این روابط مستحکم تر از گذشته شود.
وی با تاکید بر اینکه از فعالیت های دانش آموزان ایرانی در حوزه ریاضیات و کاربرد آن تحت تاثیر قرار گرفته است، تصریح کرد: در شهر شیرینجه از توابع شهرستان ازمیر ترکیه یک روستای وجود دارد که پروفسور علی نسین مدیریت کلاس های ریاضیات آن را بر عهده دارد و به وی پیشنهاد خواهد کرد که از دانش آموزان ایرانی نیز در تعطیلات تابستان برای شرکت در اردوهای ریاضی این روستا دعوت به عمل آورد تا بدین وسیله زمینه آشنایی و ارتباط بین دانش آموزان ترکیه ای و ایرانی نیز فراهم شود.
وزیر آموزش ملی ترکیه نیز در جریان بازدید خود از این نمایشگاه با حضور در غرفه های مختلف با توانمندی ها و دستاوردهای علمی، عملی و هنری صدها نفر از دانش آموزان ایرانی آشنا شد.
در این بازدید که علیرضا بیکدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز حضور داشت ، دانش آموزان توضیحاتی در خصوص فعالیت های انجام شده ارائه کردند.
بیکدلی با تقدیر از دانش آموزان و ابتکار برگزاری چنین نمایشگاه و جشنواره علمی و فرهنگی گفت: خلاقیت های دانش آموزان و حمایت خانواده آنان باعث شد که یکی از مهمترین نمایشگاه های دانش آموزان برپا شود.
در این نمایشگاه صدها نفر از دانش آموزان ایرانی، توانمندی های خود را در رشته های مختلف به نمایش گذاشته اند که این نمایشگاه در نوع خود بی نظیر است.
هدف از برگزاری این نمایشگاه ایجاد خودباوری نزد دانش آموزان ایرانی و نشان دادن توانایی های ایرانیان عنوان شده است.
دانش آموزان ایرانی مقاطع مختلف تحصیلی این مجتمع آثار و توانمندی های خود را در رشته های علوم اجتماعی، ریاضی، علوم، ادبیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضی، ژنتیک، سلامت، فرهنگی و هنری در غرفه هایی که برای آنان در نظر گرفته شده است، به نمایش گذاشته اند

دیدگاه ها بسته شده اند.