شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

تبعات محدودیت‌های مهاجرتی برای آموزش عالی سوئیس تبعات محدودیت‌های مهاجرتی برای آموزش عالی سوئیس

تصمیم اخیر دولت سوئیس برای اعمال محدودیت‌های مهاجرتی به این کشور که با رای مثبت اکثریت مردم این کشور همراه شد، تبعات بسیار جدی برای نظام آموزش عالی و تحقیقاتی این کشور خواهد داشت.

swis1به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از مقامات مطرح آموزش عالی سوئیس هشدار داد که اعمال محدودیت در مهاجرت به این کشور یک تراژدی بزرگ برای دانش سوئیس خواهد بود.

بنابر یک همه‌پرسی که در تاریخ نهم فوریه سال جاری میلادی (۲۰۱۴) صورت گرفت، ۵۰٫۳ درصد از مردم به اعمال محدودیت‌های مهاجرتی به سوئیس رای مثبت دادند. اکنون دولت سوئیس سه سال فرصت دارد تا این همه‌پرسی را به قانون تبدیل کند.

جنبش اعمال سخت‌گیری‌ مهاجرتی از سوی جناح راست حزب مردم سوئیسراه‌اندازی شده که این درخواست از سوی دولت و تمامی احزاب مرکزی تا چپگرای این کشور با مخالفت روبرو شد. جوامع تجاری سوئیس نیز از مخالفان اجرای این طرح بودند. ماه گذشته نیز نمایندگان آموزش عالی و تحقیقات سوئیس بیانیه‌ای را خطاب به جنبشصادر کردند تا در این تصمیم تجدیدنظر کند. حدود یک چهارم شهروندان سوئیس و همچنین دو سوم استادان دانشگاه‌های این کشور خارجی هستند.

آلمانی‌ها حدود ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت خارجی‌های این کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

در «زوریخ» به تنهایی ۳۵ درصد از استادان دانشگاه‌ها آلمانی هستند.

همین مسئله سبب شد تا جنبش در سال ۲۰۱۰ میلادی علیه دادن امتیازات شغلی فراوان به آلمانی‌ها اعتراض کنند که این مسئله سبب بروز پدیده «آلمان‌هراسی» در میان swisدانشجویان و استادان این کشور شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ ورلدنیوز، «آنتونیو لوپرینو»، دبیر کنفرانس روسای دانشگاه‌های سوئیس که خود نیز از نگارنده‌های بیانیه‌ ماه گذشته خطاب بهبود بر اهمیت آلمان و سایر ملیت‌های خارجی برای تولید علم و دانش در سوئیس تاکید کرده و افزود:‌ اگر قصد داریم بدون این سرمایه عظیم به راه خود ادامه دهیم و سرمایه مردمی کشورهای دیگر را نیز از دست بدهیم یک تراژدی بزرگ برای سوئیس رخ خواهد داد

دیدگاه ها بسته شده اند.