شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

تحصیل در دانشگاههای چین تحصیل در دانشگاههای چین

 

images (2)

در باره دانشگاههای چین

سال تحصیلی دانشگاهی چین

سال تحصیلی در مؤسسات آموزش عالی تمام وقت به دو ترم تقسیم می شود گفتنی است که برخی از دانشگاه ها نیز از سه ترم تحصیلی برخوردار می باشند. هر ترم شامل بیست هفته آموزش بوده و دانشجویان پنج روز در هر هفته به کلاس می روند.
زبان آموزشی دانشگاه های کشورچینی، انگلیسی و پرتقالی است.
شروع و پایان دوره ی تحصیلی دانشگاه
۲ بار در سال از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن می باشد.
ترم بهاره:شروع دوره: اواسط مارچ برابر ۲۵ اسفند ماه زمان اقدام برای پذیرش : تا اواخر فوریه برابر ۱۰ اسفند(اواخر بهمن ماه می باشد و تا خرداد)
ترم پاییز:شروع دوره: اوایل سپتامبر ۱۰ شهریور زمان اقدام برای پذیرش : تا اواسط مرداد ماه (از اواخر شهریور تا دی ماه)
شروع و پایان تعطیلات در هر دوره ی تحصیلی
تعطیلات در هر دوره ی تحصیلی در ۲ فصل زمستان و تابستان می باشد .
تعطیلات تابستانی ۲ ماه است و از اول جولای تا ۳۱ آگوست به طول می انجامد.اما اگر دانشجو مایل به ادامه تحصیل در تعطیلات تابستانه باشد امکانپذیر است .
تعطیلات زمستانه نیز ۴ هفته وهمزمان با سال نو در چین است.
علاوه بر تعطیلات تابستانی و زمستانی، دانشجویان روز اول سال نو و سه روز نیز در روز جهانی کار و روز ملی تعطیل می باشند. در طول ترم تعطیلات دیگری وجود ندارد.

ورود به دانشگاه های چین

ورود به دانشگاه از طریق ثبت نام صورت می گیرد و کمیته پذیرش استان ها تحت نظارت وزارت آموزش عهده دار این مسئوولیت می باشد.
بورس تحصیلی نیز براساس شرایط جسمانی واخلاقی دانشجویان اعطا می گردد.
کمک هزینه های ویژه ای نیز به اقلیتها و داوطلبان خارجی دانشگاه های چین اعطا می گردد.
آزمون های سراسری دانشگاهی به مدت ده روز در اوایل ماه جولای برگزار شده که داوطلبان می توانند در یک یا دو گروه آموزشی انسانی/ فنی / مهندسی شرکت نموده و از مؤسسات ودانشگاه های مورد نظر خود به ترتیب اولیت تقاضای پذیرش نمایند.
نتایج آزمون جهت ثبت نام از افراد تعیین کننده است . آندسته از دانشجویانی که به تسلط بر زبان چینی نائل نیامده و یا سطح زبانی آن ها بسیار پایین است ملزم به یادگیری زبان چینی ظرف مدت یک تا دو سال در حد ابتدایی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر نیز ملزم به گذراندن دوره ۲ ساله تکمیلی آموزش زبان چینی می باشند.
از جمله مهم ترین سازمان هایی که به ارزیابی مدارک دانشگاهی مبادرت می نمایند، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:کمیته ارزیابی مدارک دانشگاهی کشور انجمن آموزش چینی برای مبادلات دانش جو در سطح بین المللی
چگونگی دادن درخواست به دانشگاه های چین
بعد ازتحویل تمام مدارک و درخواست به دانشگاه ۸ تا ۱۰ هفته طول می کشد تا کارهای اداری آن انجام شود واگر مشکلی در پرونده ی دانشجو پیش آید دانشکاه خود اعلام خواهد کرد و نیازی به پیگیری نمی باشد .
فرم در خواست می بایست از طرف یک فرد خارجی داده شود و باید متقضی دارای پاسپورت و حداکثر سن آن می بایست ۱۸ سال باشد .
برای ثبت نام در ترم بهاره باید اواخر آبان ماه مدارک لازم تحویل دانشگاه داده شود .و برای ثبت نام در ترم زمستانه باید تا فروردین مدارک را تحویل دانشگاه داد .
آزمون ورودی دانشگاه های چین

نمرات آزمون ورودی دانشگاه های کشور چین بر مبنای درصد ارزیابی می گردد که حداکثر نمره ۵۰۰ است. حداقل نمره لازم جهت ورود به دانشگاه و یا دانشکده تربیت معلم بین ۲۸۰ تا ۳۷۰ نمره متغیر می باشد.این در حالی است که نظام اصلی نمره دهی که عمدتاً توسط مؤسسات آموزش عالی مورد استفاده قرار می گیرد از سال ۱۹۷۶ به شرح ذیل بوده است:بالاترین نمره: ۱۰۰-۹۰ ,نمره قبولی: ۶۰ , پایین ترین نمره: ۵۹-۰
برخی از مؤسسات آموزش عالی نیز از معیار نمره بندی ۵ برای عالی، ۴برای خوب، ۳ برای متوسط، ۲ برای ضعیف و ۱ برای بد استفاده می نمایند.
گفتنی است که جهت پذیرش دانشجویان خارجی در رشته های علوم، مهندسی، کشاورزی و داروسازی برگزاری آزمون مربوطه در سفارت خارنه متبوع الزامی است.
معیار نمره دهی در دانشگاه
معیار نمره دهی در نظام آموزش عالی کشور چین بر تقسیم بندی ذیل استوار می باشد:
نظام پنج تایی نظام چهار تایی
A <عالی A < عالی
B خوب B < خوب
C <متوسط C < ضعیف
D < ضعیف D < مردود
F < مردود
لازم به ذکر است که در اکثر موارد جهت اعطای نمره از حروف لاتین (A ,B , C , D ) در عوض معادل آن ها در زبان چینی استفاده می شود. اغلب نمرات عددی از ۱۰۰- ۰ تعیین وبرخی از دروس نیز بر مبنای قبول یا ردی ارزیابی می گردند.
نمره ی امتحان :

معدل کل ترم شامل نمرات کسب شده در طول ترم و نمره ی امتحان پایان ترم می باشد . نمرات طول ترم ۳۰ % و نمره ی امتحان پایان ترم ۰۷۰% این معدل را تشکیل می دهد . نمره ی طول ترم شامل حضور و یاب – تکالیف – رفتار کلاسی¬¬ و نظر استاد می باشد .

دیدگاه ها بسته شده اند.