شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

حیدرآباد حیدرآباد

حیدراباد

حیدر آباد با داشتن ۵۰۰ سال سابقه تاریخی به دلیل ارتباط موثر در دوره صفویان مرکز فرهنگی اسلامی در جنوب هند محصوب میشود این شهر توسط محمد قلی قطب شاه سر سلسله پادشاهان قطب شاهی که پیرو مذهب تشیع و ایرانی بوده اند در منطقه دکن بنا گردیده است این شهر در سال ۱۳۳۲ شمسی یعنی ۵ سال پس از استقلال هند در تقسیمات جدید کشوری به عنوان مرکز ایالت آندراپرادش تعیین گردیده است. این شهر به مروارید معروف است و طرح ساخت اولیه آن از روی شهر اصفهان دوره صفویه گرفته شده است. قدمت حیدرآباد به حدود ۴۰۰ سال قبل بر میگردد.
حیدر آباد با وسعت ۶۲۵ کیلومتر مربع ششمین شهر بزرگ هند است. که در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا در فلات دکن واقع شده و بیشتر طبیعت اطراف آن سنگلاخی است. جمعیت ایالت اندرا پرادش ۷۸ میلیون نفر است که بر اساس آمار رسمی ۷ میلیون نفر در شهر حیدرآباد زندگی میکنند .
این شهر حدود ۶٫۷ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند. ۳۵٪مردم حیدر آباد مسلمانان سنی مذهبند. قدمت این شهر به حدود ۴۰۰ سال قبل برمی گردد. حیدرآباد به جهات مختلف سیاسی ، فرهنگی ، تاریخی ، علمی و اقتصادی از شهرهای مهم هند و یکی از قطبهای اقتصادی و سیاسی در جنوب کشور هندوستان است.
شهر حیدر آباد از چند جهت مورد توجه قرار دارد:
دانشگاه های حیدرآباد با سابقه بیش از ۸۵ سال فعالیت علمی از دانشگاه های معتبر در جنوب هند هستند که انواع رشته های مورد علاقه دانشجویان ایرانی را دارند و مدارک تحصیلی شان تا مقطع دکترا مورد تایید وزارت علوم ایران است.
وجود سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد و فعالیت بخش دانشجویی آن ، نظافت و بهداشت عمومی بهتری نسبت به دیگر شهرهای هند برخوردار است. روند اداری ساده تری در اداره پلیس، دانشگاهها و سایر ارگانهای مرتبط با امور دانشجویان حاکم می‌باشد . سابقه دیرینه تاریخی حضور ایرانیان در حیدرآباد و فعالیت های فرهنگی اقتصادی آنان که از عصر صفویه تاکنون ادامه یافته است و با توجه با اینکه تقریبا ۴۰ درصد مردم شهر حیدرآباد مسلمان هستند برای دانشجویان ایرانی خیلی احترام قائلند.
تقریباً تمام شرکت های بزرگ کامپیوتری دنیا در حیدرآباد شعبه دارند. شرکت مایکروسافت هم بزرگترین شعبه خود در خارج از آمریکا را در این شهر بنا کرده است.
حیدرآباد شهر معابد، مساجد و بازارها شناخته شده‌است و دارای طبیعت بسیار زیبایی است. قدمت این شهر به حدود ۴۰۰ سال قبل برمیگردد ، حیدرآباد شهر معابد ، مساجد و بازارها شناخته شده است و دارای طبیعت بسیار زیبایی است. دمای هوا در شهر حیدرآباد در بیشترین زمان ۲۰ یا ۳۰ درجه سانتی گراد است. فصل تابستان در این شهر از ماه مارچ شروع و تا ماه جون ادامه دارد. فصل بارندگی از جولای تا اکتبر و فصل سرما از نوامبر تا فوریه ادامه پیدا میکند.
مراکز دیدنی شهر حیدر آباد:
اماکن تفریحی بسیار زیاد و زیبایی در شهر حیدرآباد و بیرون شهر وجود دارند که با هزینه منصفانه ای قابل بازدید و استفاده میباشند نظیر شهرک سینمایی ، پارکهای بسیار زیبا ،دریاچه گاندی پت ، دریاچه حسین ساغر ، مرکز تفریحی پا راسادس ، مرکز توریسیتی تفریحی پراگاتی ،ایت استریت ، عزاخانه زهرا، مسجد مکه، موزه سلار جنگ، چهار مینار، دریاچه حسین ساغر، مجسمه بودا، تیلپ گرام، پارک حیوانات، نهرو پارک، نمایش نجوم در بدلاپلاتونیم، شهرک راموجی فیلم، قلعه گلکوندا، کوه امام علی و مقبره قطب شاهی ، سینماهای پیشرفته و با کیفیت عالی
چهار منار
چهار منار عمارتی مربع شکل با ارتفاع ۲۶ و عرض ۲۰ متر قدیمی ترین بنای تاریخی شهر حیدرآباد است که در سال ۱۰۰۶ قمری ( ۱۵۹۱ میلادی ) به دستور محمد قلی قطب شاه بنا گردیده‌است . این بنای عظیم تاریخی دارای چهار مناره و چهار دروازه بزرگ است و هر یک از دروازه‌ها به یک خیابان منتهی می‌شود و بنای اولیه شهر حیدرآباد بر مبنای چهار منار نهاده شده‌است . این اثر تاریخی که به عنوان سمبل شهر حیدرآباد شناخته می‌شود آمیزه‌ای از فرهنگ اسلامی ایرانی‌است و سبک معماری آن مانند معماری شهر اصفهان است و در قسمت داخلی آن مابین هر یک از ستون‌ها نام حضرت رسول و علی در کنار هم نوشته شده‌است. این بنای دو طبقه در زمان قطب شاهیان به عنوان مدرسه علوم دینی استفاده می‌شده است.
موزه سالار جنگ(Salar Jung Museum)
سومین موزه بزرگ در هند است که در آن اشیای قدیمی ازسراسر جهان گرد آورده شده که نمادی از تمدن‌های گوناگون در جهان است. نواب میر یوسف علی خان مشهور به سالار جنگ (۱۸۸۹،۱۹۴۹م) که در گذشته‌ها در سمت وزیر بزرگ در حیدر آباد کار می‌کرد در ۳۵ سال قسمت عمده دارایی خود را برای گردآوری این اشیای قدیمی صرف کرد. در این موزه اوراق دست نوشته به زبان فارسی دری وجود دارد. زبان فارسی در سده‌های ۱۶ در هند کاربرد داشته و شاهانگورکانی و قطب شاهیان به ترویج آن پرداخته بودند.
مکه مسجد (Mecca Masjid )
یکی از معروف ترین مساجد و بزرگترین مسجد جنوب هند است که در سمت جنوب غربی چهار منار واقع شده‌است. بنای این مسجد در سال ۱۰۲۷ هجری قمری/۱۶۱۷ میلادی به دستور سلطان محمد قطب شاه آغاز و در زمان ابوالحسن قطب شاه پایان یافت. صحن این مسجد حدود ۷۵۰۰ متر مربع است و در ابتدای در ورودی آن حوض بزرگی قرار دارد. نمای بیرونی مسجد از ۵ قوس محرابی شکل و نمای داخلی آن ۱۵ قوس محرابی دارد. دو مناره بلند در دو گوشه جلوی بنا و یک ساعت آفتابی از دیگر مشخصه‌های این مسجد است. سلطان محمد این مسجد را «بیت العتیق» نام نهاد و هنگامی که حیدرآباد به دست سلطان اورنگ زیب سقوط کرد، وی نام آن را به «مکه مسجد» تغییر داد. علت این تغییر نام آن است که در هنگام ساخت مسجد مقداری از خاک مقدس مکه در بنای آن بکار برده شده‌است . معروف است برای قرار دادن سنگ بنای این مسجد سلطان محمد دستور داد هر کسی که از نوجوانی نماز یومیه‌اش قضا نشده‌است حاضر شود. تنها دو نفر حاضر شدند و قسم شرعی یاد کردند که هیچ یک از نمازهای آنها قضا نشده‌است. سپس خود سلطان محمد قسم یاد کرد که نه تنها از سن ۱۲ سالگی نماز واجبش قضا نشده بلکه نماز‌های تهجد وی نیز ترک نگردیده‌است. لذا او به اتفاق دو نفر دیگر سنگ بنای مسجد را نهاده و کار ساختمان آن آغاز گردید.
قلعه گلکنده
که در زمان سلسله کاکاتیا در سال ۵۳۸ هجری قمری تاسیس و در زمان قطب شاهیان به عنوان پایتخت برگزیده شد. دارای بناها ، برج‌ها و استحکامات زیبا و هشت دروازه است. بقایای این قلعه هنوز هم بر فراز تپه‌ای واقع در منطقه گلکندا در جنوب غربی حیدرآباد ، مهمترین مرکز توریستی شهر به شمار می‌رود. قلعه گلکندا با اصول مهندسی برگرفته از سبک معماری ایران و هند احداث گردیده و دارای جایگاه‌های حفاظتی و دیده بانی در بالای دیوارهای بلند این قلعه است . قلعه گلکنده دارای چند دروازه اصلی و راه‌های ورودی و خروجی مخفی متعددی است که هر چند تخریب گردیده ولی هنوز جذابیت‌های خود را برای گردشگران از دست نداده‌است.
هفت گنبدان قطب شاهی
مجموعه‌ای از ۹۲ بنای تاریخی (شامل مساجد ،مقبره ها ، حمام و دیگر ابنیه تاریخی) است که مقابر پادشاهان سلسله قطب شاهی در آن قرار دارد . از جمله این مقابر, مقبره محمد قلی قطب شاه ، سلطان قلی ، جمشید قلی، ابراهیم قلی و عبداله قطب شاه است . این مجموعه که در نزدیکی قلعه گلکنده قرار دارد به اعتراف باستان شناسان یکی از مجموعه‌های بی نظیر تاریخی است که در صورت مرمت و بازسازی می‌تواند با بناهای تاریخی مهم هند و جهان در جذب گردشگران رقابت کند اما متاسفانه طی سال‌های متمادی مورد بی توجهی قرار گرفته و در حال حاضر از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.
پادشاهی عاشورخانه
در زمان سلطان ابراهیم قطب شاه یعنی سال ۱۵۷۸ میلادی سنت برگزاری مراسم اربعین حضرت علی و عزاداری اهل تشیع مرسوم گردید و در این زمان عاشورخانه‌های متعددی تاسیس شد که در آنها مردم در ایام محرم به عزاداری می‌پرداختند و یکی از عاشورخانه‌های مهم که در بخش قدیم شهر حیدرآباد است, عاشورخانه پادشاهی است . لازم به ذکر است که تنها در شهر حیدرآباد ۱۱ هزار عاشورخانه وجود داشته که ۵ هزار از آن در دست شیعیان و ۶ هزار آن در اختیار اهل سنت بوده‌است و در حال حاضر تحت نظارت سازمان اوقاف ایالت آندرا پرادش است.
قصر چهار محله
که در اصطلاح اردو به آن « چو محله» می‌گویند مجموعه‌ای از چهار قصر در کنار یکدیگر است که در زمان میرعثمان علی خان بنا گردید . این مجموعه تاریخی یکی از زیبا ترین بناهای شهر حیدرآباد است که در آن موزه‌ای از عکس ها و لباس های متعلق به خانواده پادشاهی قرار دارد.
دریاچه حسین سگر
حسین سگر (حسین ساغر) که در حال حاضر دریاچه ایست که در میان شهر حیدرآباد قرار گرفته , در زمان محمد قلی قطب شاه توسط حسین شاه که از عالمان دربار قطب شاهیان بود با هدف جمع آوری و استفاده از آب‌های منطقه کوهستانی شمال غرب حیدرآباد ( منطقه بانجاراهیلز و جوبیلی هیلز ) طراحی گردید. در حال حاضر این دریاچه تنها به عنوان محلی برای تفریح مردم شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد و آب آن به هیچ وجه قابل شرب نیست. در مراسم عید گانش از اعیاد هندوان که در اوایل شهریور ماه هر سال برگزار می‌شود هزاران مجسمه گچی ، سیمانی و گلی کوچک و بزرگ در این دریاچه ریخته می‌شود که این امر موجب آلودگی بیشتر آب آن می‌گردد . لازم به ذکر است در سال ۱۹۹۲ مجسمه بزرگ سنگی بودا در وسط این دریاچه نصب گردید و در اطراف آن مجموعه‌ای تفریحی برای مراجعین در نظر گرفته شده‌است.
مجسمه بودای حیدرآباد
که در میان حسین سگر سر بلند کرده و با تواضع و فروتنی به آدمیان می‌نگرد. بوداییان در هند کم نیستند. این مجسمه در همین سال های اخیر به کوشش یکی از سیاستمداران هندو مذهب حیدر آباد در چاپان ساخته شد و به حیدرآباد آورده شد تا در میان سد حسین سگر که به صورت غیر طبیعی در وسط شهر خوابیده‌است، نصب گردد؛ اما مجسمه در جریان نصب میان آب افتاد و تا دوسال در آنجا خوابید، تا این که با کوشش زیاد دوباره از آب کشیده شد. مجسمه هیچ درزی برنداشته و دوباره نصب گردید.
قصر فلک نما
که در منطقه شهر قدیم در جنوب چهار منار در بالای تپه‌ای بلند قرار دارد این قصر در سال ۱۸۵۰ میلادی توسط اقبال‌الدوله نخست وزیر میر محبوب علی شاه نظام ششم سلطنت آصف جاهی جهت اقامت شخصی وی بنا گردید اما در روز افتتاح این قصر، بنای مذکور نظر شاه را جلب نموده و وی دستور خریداری آن را صادر می‌نماید . این قصر دارای ۳۰۰ اتاق بزرگ و سالن‌های مختلف است
راموجی فیلم سیتی
یکی از مراکز بزرگ سینمایی که در فاصله چند کیلومتری جنوب شرقی شهر حیدرآباد قرار دارد شهرک سینمایی راموجی است . این مجموعه بزرگ سینمایی در سال ۱۹۹۵ توسط راموجی رائو سردبیر روزنامه اینالو در زمینی به وسعت ۲۰۰ هکتار تاسیس گردید . این شهرک علاوه بر ساخت فیلم‌های مختلف سینمایی و تلویزیونی مرکزی برای ارسال امواج ۱۲ کانال تلویزیونی به زبان‌های اردو ، تلگو و هندی است که تمام آنها نیز توسط آقای راموجی مدیریت می‌شود. علاوه بر آن شهرک راموجی باداشتن باغ‌ها و بخش‌های مختلف تفریحی و ماکت‌های دیدنی ، یکی از مراکز عمده تفریحی مردم شهر حیدرآباد در تمام طول سال است. این مجموعه کاملاً خصوصی با طراحی و اجرای گروه راموجی و با مدیریت و مالکیت شخصی آقای چرمن راموجی راو اداره می شود. همه روزه میزبان دو قطب بزرگ فیلم سازی هند، یعنی بالیوود و تالیوود است. نزدیک به ۱۰۰.۰۰۰ توریست در ماه از این مجموعه دیدن می کنند. البته باید عرض شود که دلیل این بازدید بالا رتبه مناسب این مجموعه است که در آسیا بزرگترین و کاملترین شهرک سینمایی و جزء چندین شهرک بزرگ دنیا استو با توجه به روند رو به گسترش این شهرک در جهت هدف آقای راموجی برای به دست آوردن رتبه اول در دنیای سینمای جهان هر روزه بر تعداد بازدیدکنندگان و جذابیت های شهرک افزوده می شود.با توجه به وسعت بالای این شهرک، دارای امکانات زیادی از قبیل: تپه های سر سبز، باغها و دشتهای متنوع،
ماکت بیشتر بناهای معروف دنیا، وجود محله هایی معروف از تمام شهرهای معروف دنیا، دو هتل بزرگ که اولی پنج و دومی سه ستاره می باشد،
بیشتر از ۵۰ استودیو داخلی برای ضبط های مقابل پرده سبز با امکانات کاملاً حرفه ای، چندین فضای مناسب برای جشن ها و پارتی ها، انواع رستوران ها، سینماهای ۳ بعدی و ۴ بعدی، شهربازی های مناسب با هر گروه سنی، دوره معرفی مراحل فیلم سازی و صدا گذاری، اجرای رقص های سنتی و اجرای صحنه های بدل کاری مقابل چشم بینندگان و هزاران سرگرمی دیگر که در طول یک روز موفق به دیدن قسمتی از آن می شوید
راموجی فیلم سیتی در ۳۵ کیلومتری شهر حیدرآباد قرار دارد و جهت بازدید می توانید از تورهای داخلی که تقریباً در سرتاسر شهر می باشند و دارای اتوبوس های ویژه هستند استفاده نمائید.
یکی از جالب توجه ترین پکیج های موجود در تورهای راموجی، پکیج Honey moon یا ماه عسل است که برای آن هم البته تدارک های ویژه ای دیده اند (قابل توجه زوج های تازه وارد)
همچنین ایالت گوجرات هندوستان با همکارى دانشکده باستان شناسى دانشگاه وادودارا (Vadodara) طرح جدیدى تحت عنوان «گردشگرى باستان شناسى» دارند. در قالب این طرح، گردشگران اجازه مى یابند که تحت نظر تعدادى باستان شناسان حرفه اى، در برخى محوطه هاى تاریخى این کشور که اهمیت زیادى ندارند و دولت هندوستان قادر به اختصاص بودجه براى کاوش در آن ها نیست، به فعالیت هاى باستانشناسى بپردازند.
سایت دانشگاه
درباره دانشگاه حیدر آباد:
دانشگاه حیدرآباد در شهر تاریخی حیدرآباد (ایالت آندراپرادش) واقع گردیده است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ تآسیس گردید. و بیش از سه دهه یکی از بهترین مراکز آموزش، تحقیق و نوآوری با استادان مجرب و مشهور در سطح بین المللی شناخته شده است. ودر در رشته هایی مانند علوم ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، فن آوری ، هنرهای تجسمی ، ارتباطات ، مدیریت و آموزش مداوم همواره پیشگام بوده است . این دانشگاه همیشه پیشگام تدریس ، تحقیق و فعالیتهای ترویجی بوده است . همچنین فعالیتهای بین رشته ای با حفظ هدف مهم عدالت اجتماعی در این دانشگاه جایگاه خوبی دارد. پردیس سرسبز و زیبای آن عشق به طبیعت را در انسان زنده می کند .
دانشگاه حیدرآباد به مشارکت بخش دولتی و خصوصی و پژوهش اجتماعی توجه ویژ ه ای دارد که این مساله باعث ، نوآوری و اساسا تفکر جدیدی در حوزه آموزش و پرورش بین المللی گشته است به عبارتی رسالت دانشگاه برای ترویج طرز فکر پویا در حوزه آموزش و پژوهش ،و به همکاری در برنامه های صنعت و شرکت های بزرگ است . دانشگاه حیدر آباد تنها دانشگاه هند است که امکان گرفتن “فلوشیپ ” را برای همه دانشجویان در تمام سطوح امکان پذیر نموده است
با حمایت از هنر محاسبات ، دانشگاه خواهد تمایز بودن این موسسه برای اولین بار در کشور به ۶۸ مگابایت در ثانیه با اتصال wi.fi مجهز است. سالن مبله راحت در محل اقامت ، کتابخانه ای غنی ، گالریهای هنری ، آزمایشگاه ها ، کامپیوتر ، امکانات ورزشی و تفریحی ، و بالاتر از همه ، استادان برجسته و کارکنان پاسخگو و فعال از دیگر امکانات این دانشگاه است
لیست رشته های دانشگاه حیدر اباد
رشته های دانشگاه حیدر اباد فوق لیسانس / دکترا
گرایش رشته های علوم انسانی
ریاضیات کاربردی- ریاضیات – آمار – فیزیک – شیمی- بیوشیمی – بایوتکنولوژی گیاه شناسی- بایوتکنولوژی حیوان شناسی- میکروبیولوژی سلولی – بایوتکنولوژی- کامپیوتر کاربردی – علوم دستگاه های اندازه گیری – علوم کامپیوتر – علوم محیطی- خاکشناسی–سلامتی عمومی–هواشناسی – باغبانی– ژئوفیزیک– زمین شناسی– جغرافیا– جنگل داری- بیوانفورماتیک – علوم الکترونیک – علوم جانوری – خانداری- تجارت علوم زمین و هوا –علوم شناختی
گرایش رشته های هنر
هنرهای نمایشی – نقاشی– گرافیک– بازیگری- مجسمه سازی – هنرزیبا- تاتر و سینما – رقص – چاپ – پیکرتراشی
گرایش رشته های علوم اجتماعی
تاریخ – جامعه شناسی –زبان انگلیسی – باستان شناسی – دین شناسی و خداشناسی- اقتصاد- تعلیم و تربیت – روزنامه نگاری – علوم اطلاعات و کتابداری – آواشناسی – فلسفه و دین شناسی- سیاست – روانشناسی – انسان شناسی – مدیریت منابع انسانی- مدیریت رسیدگی به امور دولتی (عمومی)- مردم شناسی –آموزش زبان زبان هندی – زبان سانسکریت – ارتباطات (تولیدات رادیو و تلویزیون ، چاپ و رسانه های جدید مطالعات ،‌ تبلیغات و ارتباطات عمومی )- خدمات اجتماعی- علوم اجتماعی – فرهنگ شناسی
MBA- مدیریت بیمارستان
IT- هوش مصنوعی- داروسازی – مهندسی تکنیکهای محاسباتی – اکتشاف معدن- علوم الکترونیک – مهندسی بیوانفورماتیک – مهندسی مواد –مهندسی کامپیوتر- مهندسی هوش مصنوعی
دکتری
زبان انگلیسی – فلسفه – هندی – تلگو – اردو – زبان شناسی – مطالعات ترجمه – ادبیاط تطبیقی – مطالعات سانسکریت – اقتصاد – تاریخ – علوم سیاسی –جامعه شناسی – انسان شناسی – مطالعات منقطه ای – مطالعات فرهنگی و مردم شناسی – محرومیت اجتماعی و سیاست های فراگیر- تکنولوژی و مطالعات جامعه ای –مطالعات جنسی – ارتباطات – رقص – هنرهای نمایشی – مطالعات مدیریتی – روانشناسی –
کالجهای زیر مجموعه دانشگاه حیدر آباد
Specialized Centres:
(University Centre for Earth and Space Sciences (UCESS
Centre for Cognitive Sciences
Advanced Centre for Research in High Energy Materials
Centre for Modelling Simulation and Design
Centre for Health Psychology
Special Centre for Integrated Studies
Centre for Knowledge Culture and Innovation Studies
Centre for Endangered Languages & Mother Tongue Studies
Centre for Buddhist Studies
Centre for Ageing Research and Education
Inter University Centre for Comparative Study of Indian Languages & Literatures
Centre for the Study of Great Indian Thinkers of our Times
Centre for Foreign Languages
Centre for Translation and Study of Dalit and Tribal Literature
Research Institutes:
Institute of Life Sciences
C. R Rao Institute for Advanced Research in Mathematics, Statistics and Computer Science
(Association of Management Development Institutes in South-Asia (AMDISA

پاسخی بگذارید