شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

دانشگاه چوکور اُوا (´Çukurova) دانشگاه چوکور اُوا (´Çukurova)

 

Çukurova1

دانشگاه چوکور اُوا (´Çukurova)

این دانشگاه در ۱۹۷۳ در شهر آدانا تأسیس شد. در حال حاضر، دارای۱۰ دانشکده، ۳ مدرسه عالی، ۷ مدرسه عالی آموزش شغلی، ۳ انستیتو و ۲۵ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن بالغ بر ۲۰ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن نزدیک به۲ هزار نفر است. مجتمع رفاهی دانشگاه در ۱۰ کیلومتری شهر در زمینی به مساحت۲۰ هزار هکتار بنا شده است. برخی از مدارس عالی آموزش شغلی در بخشهای جیهان، عثمانیه، کوزان، قدیرلی و کاراعیسی لی واقع شده است.
کتابخانه: کتابخانه دانشگاه دارای حدود ۱۳۰ هزار جلد کتاب و ۶۵ هزار مجله مجلد میباشد. به۸۵۰ نشریه ادواری مشترک است. تعدادی نیز آثار خطی در آن وجود دارد.
دانشجویان برای کسب اطلاعات میتوانند از امکانات رایانه ای کتابخانه بهره مند شوند.
اسکان و تغذیه: در داخل مجتمع رفاهی دانشگاه یک غذاخوری مرکزی وجود دارد. در این غذاخوری ناهار دانشجویان داده میشود. در مدارس خارج از مجتمع نیز سرویس غذا وجود دارد. همچنین در داخل دانشکده ها و مدارس عالی نیز بوفه هایی خدمات غذایی را ارائه میکنند.
درمورد اسکان نیز، خوابگاه دانشجویی فوزی چاک ماک در مجتمع رفاهی بالجالی ظرفیت اسکان۳۵۰۰ نفر دانشجوی دختر و پسر را دارد. خوابگاهی نیز در مرکز شهر آدانا، جیهان و عثمانیه وجود دارد.
فعالیتهای فرهنگی: در مرکز فرهنگی ـ هنری وابسته به ریاست دانشگاه، گروههای موسیقی و تئاتر فعالیت مینمایند. در طول سالتحصیلی تعداد زیادی نمایشگاه، کنسرت و… برگزار میشود. بالغ بر ۲۰ بخش در مرکز فوقِ فعالیت میکنند.
تأسیسات ورزشی: دانشگاه دارای مجموعه ورزشی سربسته، استخر شنای سرپوشیده، پاتیناژ و میدانهای ورزشی دیگر میباشد.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
مدرسه عالی بهداشت آدانا: مامایی، پرستاری
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده تربیت معلم: در رشته های: زبان آلمانی، تکنولوژی های رایانه ای و آموزشی، گروه فلسفه، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری و علوم اجتماعی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مالیه
دانشکده الهیات: الهیات، فرهنگ دینی و علم اخلاقِ دوره ابتدایی،
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: محیط، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع، ساختمان، زمینشناسی، معدن، ماشین آلات، معماری، نساجی
دانشکده محصولات آبی
دانشکده پزشکی
دانشکدهکشاورزی: تولید گیاهی، مهندسی غذا، تولید حیوانی، معماری روستایی، تکنولوژی کشاورزی
www.cc.cu.edu.tr

 

cccu-49

دیدگاه ها بسته شده اند.