شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

راه‌اندازی مرکز آموزش از راه دور سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه در ایران راه‌اندازی مرکز آموزش از راه دور سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه در ایران

راه‌اندازی مرکز آموزش از راه دور سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه در ایران

مرکز آموزش از راه دور سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) همزمان با اختتامیه دوره آموزشی مدیریت برنامه فضایی و استانداردهای مرتبط با حضور رییس سازمان در تهران افتتاح شد.

به گزارش سایت رایزن فرهنگی ایران در هند حمید فاضلی، قائم مقام سازمان فضایی طی سخنانی در این مراسم با اشاره به شعار دوره آموزشی مدیریت برنامه فضایی و استانداردهای مرتبط که «اولین گام جهت همگرایی در اجرای برنامه‌های اپسکو» اظهار کرد: مساله‌ای که ذهن بسیاری ازهمکاران من درکشورهای عضو اپسکو را به خود مشغول کرده این است که به صورت مشخص و شفاف، اپسکو چه اهدافی را در آینده میان بلند و بلند مدت خود ترسیم کرده که به نظر می رسد پاسخ به این سوال‌های کلیدی باید دراولویت همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه باشد.

وی افزود:‌ دومین موضوع مهم و ضروری، اجماع و همکاری اعضا و تعریف راهبردی مشخص و مدون به صورت شفاف جهت دستیابی به این اهداف است.کته حائز اهمیت درتدوین چنین راهبردهایی شناسایی نقاط قوت و توانمندی اعضا و سایر سازمان‌های بین المللی و منطقه‌یی و پیشروان این عرصه واستفاده از آن ها درتحقق اهداف است تا بتوان شتاب حرکت را اپسکو افزایش داد.

فاضلی خاطرنشان کرد: سومین محور اجماع اعضای اپسکو، توافق بر برنامه‌های مشترک فضایی بر مبنای نقشه راهی معین ومشخص است که لازمه آن شناسایی نیازها و اولویت‌های فضایی هر یک از اعضا و تعیین ضرورت‌ها واولویت آن در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

قائم مقام سازمان فضایی ایران با اشاره به سهم ۹۰ درصدی سهم قاره آسیا از قربانیان بلایای طبیعی جهان و سهم بیش از ۵۰ درصدی قاره کهن از خسارت ۳۷۰ میلیارد دلاری بلایای طبیعی در جهان که بیش از نیمی از آن ها متعلق به قاره اسیا است اظهار کرد: این ارقام به خوبی نشان دهنده ارزش بالای فناوری‌های فضایی و استفاده ازخدمات سنجش دور و مشاهده زمین برای مدیریت بهتر منابع و همچنین طرح ریزی سیستم‌های مانیتورینگ و هشدار سریع جهت کاهش قربانیان و خسارات بلایای طبیعی است.

وی چهارمین موضوع مهم در اجماع و همگرایی کشورهای عضو را تعریف الزامات، استانداردها و روش‌های اجرایی مورد توافق اعضا جهت پایش، تصدیق و صحه گذاری اجرای صحیح برنامه‌های فضایی عنوان کرد که از این طریق می توان اطمینان یافت که این برنامه‌ها با هزینه و زمانی کمتر و همچنین کیفیت بالاتر اجرا می شود.

فاضلی با اشاره به زیرساخت‌های اساسی سازمان فضایی ایران اظهار کرد: با توجه به این زیرساخت‌ها توانمندی کاملی در همکاری در زمینه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و تعریف و اجرای برنامه‌های مشترک داریم که در صورت تدوین اهداف، راهبردها و برنامه‌های سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه با آغوشی آغاز از آن ها استقبال می کنیم. از این رو سازمان فضایی ایران آمادگی خود را در طرح ریزی دوره‌های آموزشی مشابه با هدف ارتقای دانش فضایی کشورهای عضو اپسکو و ایجاد هماهنگی اعضا برای تعریف نقشه راهی جامع و اجرای آن اعلام می دارد و در این راستا هر گونه همکاری با اعضای اپسکو را دراولویت برنامه‌های همکاری بین المللی خود قرار می دهد.

همچنین دراین مراسم مرکز آموزش از راه دور اپسکو در ایران نیز مورد رونمایی قرار گرفت براین اساس همه کشورهای عضو اپسکو یک مرکز زیر نظر مرکز اصلی اپسکو دارا هستند که می توان از طریق‌ آن در زمینه‌ های آموزشی از راه دور با یکدیگر تعامل برقرار کنند.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.