شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

رشته های پزشکی رشته های پزشکی

 

download (8)

رشته های پزشکی هندوستان
رشته داروسازی هندوستان (B.pharm)

download (13)
داروسازی در هندوستان به دو روش ارائه می گردد .
در روش اول شما مثل بقیه رشته در سه مقطع به مرحله دکتری می رسید .یعنی مدت تحصیل در مقطع لیسانس ۴ سال و در مقطع فوق لیسانس ۲ سال و در مقطع دکترا ۳ سال بعد از لیسانس است.
PUC بمعنی پیش دانشگاهی یا سال دوازدهم نظام قدیم دبیرستان می باشد.
۱٫(Bachelor of pharmacy (B.pharm) – ( four years course after PUC
۲٫(Master of pharmacy ( M.pharm ) – ( two years course after B.pharma
۳٫ (Pharm-D ( Post Baccalaureate ) – ( Three year course after B.pharma
یک رو ش دیگر که دوره دکتری ( مانند دوره داروسازی در ایران ) ۶سال بعد از پیش دانشگاهی است که این روش منطقی تر است و موسسه بنیاد جهانی برای متقاضیان خود از این روش اقدام می کند .
۴٫ (Doctor of pharmacy pharm-D) – ( six years course after PUC)

توانایی‌های‌ لازم :
داروسازی‌ تلفیقی‌ از علوم‌ پایه‌ و بالینی‌ است‌ و به‌ همین‌ دلیل‌ توانمندی‌ در دروس‌ فیزیک‌، شیمی‌ و زیست‌شناسی‌ برای‌ این‌ رشته‌ ضروری‌ است‌. همچنین‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ برای‌ ارائه‌ خدمات‌ به‌ بیماران‌ باید بتواند با افراد به درستی‌ ارتباط‌ برقرار کرده‌ و خوب‌ صحبت‌ کند و در ضمن‌ فردی‌ سخت‌کوش‌ و جدی‌ باشد چون‌ دروس‌ این‌ رشته‌ بسیار فراگیر و متنوع‌ بوده‌ و هم‌ جنبه‌ حفظی‌ و هم‌ جنبه‌ تحلیلی‌ دارد و در نتیجه‌ به‌ همت‌ و تلاش‌ قابل‌ توجه‌ نیازمند است‌.
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ پایه‌:
بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ ، فیزیولوژی‌ ، شیمی‌ آلی‌ ، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌،آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، کامپیوتر.
دروس‌ تخصصی‌:
گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌ ، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌ ، بیوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌ ، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌ ، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌. (بیشتر درس‌های‌ این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شود).

 

رشته دندانپزشکی هندوستان ( B.D.S )

download (9)
پس از گذراندن پنج سال دوره عمومی دندانپزشکی و ارائه پایان نامه , فارغ التحصیل شده و با مدرک دکترای دندانپزشکی کلیه خدمات عمومی دندانپزشکی را ارائه می‌نماید. از جمله انواع ترمیم ها دندانی , روت کانال تراپی ,ارتودنسی های ثابت و متحرک, درمان بیماریهای دهان و دندانها ساخت انواع پروتزهای دندانی , جراحیهای دهان و دندانها , تشخیص و درمان بیماریها.
رشته پزشکی عمومی هندوستان ( MBBS )و تخصص پزشکی
۱ ) کارشناسی پزشکی(Bachelor of Medicine and surgery‎‏)
مدت تحصیل در این مقطع ۵.۵ سال است. +۱ سال انترنی( در ایران پس از ۱ سال انترنی درجه دکترای حرفه ای ایران ‏را دریافت میکنند. البته اگر تحصیلات انان در دانشگاههای موردتایید وزارت بهداشت آموزش پزشکی ‏ایران صورت گرفته باشد).

۲) الف ) تخصص پزشکی M.D(Medical Doctor)‎
۳تا۵ سالپس از اخذ مدرک ‏MBBS‏ و اخذ پذیرش در این دوره و ‏پس از شرکت در امتحانات ورودی امکان پذیر است و در رشته ‏های زیر ارائه میگردند:
MD-Gen. Medicine
MD-Paediatrics
MD-TB, Chest
MD- Psychiatry‎
MD- Radio Diagnosis‎
MD- Radio Therapy‎
MD- Dermatology veneriology leprology‎
MD- Anae sthesiology‎
MD- Obstetrics, Gynaecology‎
MD- Physiology‎
MD- Biochemistry‎
MD- Pathology‎
MD- Microbiology‎
MD- Pharmacology‎
MD- Forensic medicine‎
MD- Preventive and social medicine‎
MD- Hospital Administration‎
MD- Medical Genetics‎
MD- Physical Medicine and Rehabilital‎
MD- Accident and Emergency medicine
ب ) تخصص جراحی MS (Master of surgery)‎
۳ سال، پس از دریافت مدرک ‏MBBS‏ متقاضیان می توانند اقدام به اخذ ‏پذیرش نمایند که طبعاٌ داشتن مدرک ‏MBBS‏ ویژگیهای دیگری را نیز شامل می شودو همچنین کسانی که در امتحانات ورودی مربوطه شرکت نمایید.قادر خواهند بود در‏ ‏دوره های ‏MS‏ به شرح زیر نیز شرکت نمایند و مدت ۶ ترم بعضی یک ساله می باشد.
MS- General Surgery‎
MS- Otrhopaedics‎
MS- ENT‎
MS- Ophthalmology‎
MS- Anatomy
رشته های گروه پزشکی هند :
هزینه این گونه رشته ها به دلیل بالا بودن تقاضای داوطلبان هندی و قیمت تمام شده در یک رشته گروه پزشکی، نسبت به سایر رشته های دیگر بالاتر بوده و این اختلاف در بین خود رشته های گروه پزشکی معنی دار است.
نکته: شهریه های دانشگاهها بر حسب رشته های مختلف و دانشگاههای مختلف ‏بسیار متفاوت می باشند یعنی رشته های مشابه در ‏دانشگاههای متفاوت هزینه های متفاوتی دارند.‏
دوره های تخصص پزشکی هند :
وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودی از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است. بیشترین توصیه برای تحصیل در رشته های تخصصی شهرهای ، بنگلور و میسور است.
به دلیل حجم زیاد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از سایر نقاط دنیا معمولا اخذ پذیرش این رشته ها با پرداخت مبلغ زیادی پول در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقیت به پایان برساند این مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دلیل حجم زیاد شرکت کنندگان و درصد کم پذیرش دولتی تقریبا همه خارجی ها از طریق آزاد اقدام به اخذ پذیرش می کنند.
به دلیل اینکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی سالیانه و یا حتی چند ماه یکبار مقررات پذیرش را کمی تغییر می دهند لذا برای هماهنگی بهتر و بیشتر بهتر این است که وقتی دانشجو تصمیم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را به روز دریافت نماید.
شهریه این گونه رشته ها در دانشکده های خصوصی بالا بوده و از ۶۰٫۰۰۰ تا ۲۲۰٫۰۰۰ دلار بسته به نوع رشته متغیر می باشد. طول این دوره ها بین ۳ تا ۵ سال می باشد لازم به ذکر است در خصوص این گونه رشته ها داوطلبان باید بدانند که پس از اتمام دوره تحصیل در هند ملزم به فبولی در امتحان در ایران خواهند بود .
قابل توجه است رشته رادیو لوژی و رشته ارتو پدی رشته های گرانی هستند و مابقی رشته ها کمتر از ۱۵۰۰۰۰۰ می باشند.
فوق تخصص پزشکی هندوستان
۳)‏ ‏‎ فوق تخصصی پزشکی هند
پس از طی دوره ‏MS‏ یا ‏MD‏ متقاضیان می توانند در ‏آخرین مرحله دوره های پزشکی یعنی ‏DM‏ یا ‏M.ch‏ ‏شرکت نمایند
الف) ‏ ‏ DM ‏ Medicine)‎‏ ‏‎(Doctor ‎of که متقاضیان ادامه تحصیل باید مدرک ‏MD‏ ‏داشته باشند در رشته های زیر ارائه می گردند.
DM- Cardiology‎
DM- Neurology‎
DM- Nephrology‎
DM- Castro Entomology‎
DM- Endocrinology‎
DM- Clinical Hematology‎
DM- Neona tology‎
DM- Clinical Pharmacology‎
DM- Medical oncology‎
ب) ‏M.ch‏ که متقاضیان ادامه تحصیل با مدرک ‏MS‏ قادر ‏به ورود به این دوره ها هستند
( Mch‏ ‏‎(Master of chorology)‎‏ ‏ که ‏رشته های ‏DM‏ ۴ ترمه بوده وبرای اخذ پذیرش متقاضیان ‏علاوه بر برداشتن مدرک ‏MD‏ یا ‏MS‏ حتماٌ باید سابقه ‏کار مفید و مرتبط با رشته تحصیلی خود را داشته ‏باشند.‏)
M.ch- Plastic Surgery‎
M.ch- Cardio thoracic surgery‎
M.ch- Genito urinary surgery‎
M.ch- Gastroenterology‎
M.ch- Pediatric surgery‎
M.ch- Surgical oncology

پاسخی بگذارید