شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

سه دانشگاه‌ ایران درمیان ۱۰۰ دانشگاه ممتاز آسیا/چین و ژاپن دارای بیشترین تعداددانشگاه برتر سه دانشگاه‌ ایران درمیان ۱۰۰ دانشگاه ممتاز آسیا/چین و ژاپن دارای بیشترین تعداددانشگاه برتر

china

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC با بیان اینکه دانشگاه‌های توکیو، هنگ‌کنگ و سنگاپور در رده‌بندی تایمز رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند، گفت: دانشگاه‌های شریف، علوم پزشکی تهران و صنعتی اصفهان در میان ۱۰۰ دانشگاه ممتاز آسیایی قرار گرفتند.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر جعفر مهراد با اشاره به تازه‌ترین رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های آسیا گفت: موسسه «تایمز» به عنوان یکی از معتبرترین موسسات رتبه‌بندی در سطح جهان، نتایج رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا در سال ۲۰۱۴ را منتشر کرد که نشان دادن برندگان و بازندگان در سراسر آسیا شگفتی آفرید.

 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به جزئیات این رتبه بندی اظهار کرد: بر این اساس دانشگاه توکیوی کشور ژاپن به عنوان برترین دانشگاه در آسیا شناخته شد و پس از آن دانشگاه ملی سنگاپور از کشور سنگاپور رتبه دوم و دانشگاه شهر هنگ‌کنگ از کشور هنگ‌کنگ نیز رتبه سوم را کسب کردند.

 

وی با بیان اینکه کشور ژاپن دارای بیشترین دانشگاه (۲۰ دانشگاه) در مجموع ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیاست، ادامه داد: برای اولین بار ۲۰ دانشگاه از کشور چین توانسته‌اند خود را در مجموع ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار دهند. کشور کره جنوبی با ۱۴ دانشگاه رتبه سوم و کشور تایوان با ۱۲ دانشگاه برتر در این فهرست بعد از کشور کره جنوبی قرار گرفته است.

 

مهراد تعداد دانشگاه‌های برتر کشور هنگ‌کنگ را شش دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: سنگاپور با دو دانشگاه برتر در این فهرست قرار گرفته، ضمن آنکه کشور هند تنها کشور آسیای جنوبی است که دارای ۹ دانشگاه برتر در جمع برترین‌های آسیاست.

 

سرپرست ISC با تاکید بر اینکه رتبه‌بندی تایمز از ۱۳ شاخص عملکردی برای رتبه‌بندی موسسات آموزش عالی استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: این شاخص‌ها عبارتند از آموزش و فضای آموزشی، حجم، درآمد و شهرت پژوهشی، استناد پژوهشی (نشان دهنده میزان تاثیر) و درآمد صنعتی که نشان‌دهنده نوآوری و چشم‌انداز جهانی است که از طریق همکاری بین اعضای هیأت علمی، دانشجویان و پژوهشگران با همکاران بین‌المللی بررسی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه نبود هیچ دانشگاهی از دانشگاه‌های پاکستان در جنوب آسیا و یا حتی در بین کشورهای اسلامی واقعیتی ناامید کننده برای این کشور است، اضافه کرد: کشور چین که در ۱۰ سال اخیر تمرکز خود را به آموزش عالی متمرکز کرده دارای ۲۰ دانشگاه برتر در این فهرست است؛ این در حالی است که از کشور جنگ زده لبنان نیز یک دانشگاه در این فهرست قرار گرفته است.

 

مهراد در ادامه خاطرنشان کرد: رتبه‌بندی «کیو-اس» انگلستان هفت دانشگاه از کشور پاکستان را در سال ۲۰۱۳ در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا قرار داده است که این رقم در سال ۲۰۰۹ برابر با صفر بوده است و این در حالی است که در جدیدترین رتبه‌بندی منتشر شده تایمز – یکی دیگر از موسسات معتبر رتبه‌بندی در انگلستان – هیچ دانشگاهی از این کشور در فهرست منتشر شده برترین‌های آسیا حضور ندارد.

 

سرپرست ISC با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های کشور در این رتبه بندی یادآور شد: طبق رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۴ میلادی، دانشگاه‌های صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و صنعتی اصفهان نیز جزو ۱۰۰ دانشگاه ممتاز و برتر آسیایی قرار گرفته‌اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.