شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

دانشگاه مدرس دانشگاه مدرس

 

1مدرس

چِنای (به تامیل: சென்னை؛ _ به انگلیسی: Chennai) (نام رسمی پیشین: مَدرَس) کلان‌شهری در کشور هند است. این شهر در واقع مرکز یا پایتخت ایالت تامیل نادو است. چنای جزو مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می‌آید و دارای رتبه چهارم در این کشور است. این منطقه در ساحل کوروماندل در خلیج بنگال واقع شده و کل جمعیت آن در حدود ۴٫۳۴ میلیون نفر ارزیابی شده‌است. مدرس از «Madraspatnam» مشتق شده که در واقع محلّی بوده که بوسیله کمپانی هند شرقی انتخاب گشته این شهر از لحاظ جغرافیائی در آگوست ۱۹۹۶ دوباره به نام «چنای» نامگذاری شد.
جمعیت کل آن با حومه در حدود ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۶ تخمین زده شده‌است.
اکثریت افراد ساکن در چنای تامیلی می‌باشند و به زبان تامیلی صحبت می‌کنند. افراد زیادی نیز به انگلیسی تکلّم می‌کنند؛
این شهر ۳۶۸ سال قدمت داشته و همچنین مرکز صنعتی و بازرگانی بزرگی است و بخاطر میراث فرهنگی‌اش و معماری معابدش شناخته شده است. این منطقه همچنین کانون فعّالیت موسیقی کلاسیک هند و اجرای (زنده) رقص است.
چنای دارای آب و هوای استوایی است و به‌همین دلیل دارای درجه حرارت فصلی متغّیر می‌باشد. همجواری آن با دریا باعث آب و هوای مرطوب و داغ برای آن ناحیه شده آنهم برای بیشتر طول سال بالاترین درجه حرارت در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن و معمولاً بین ۳۸ تا ۴۲ درجه می‌باشد. هر چند که بعضی اوقات دما تا ۴۵ درجه سانتیگراد بالا می‌رود. دمای متوسط در ماه ژانویه ۲۴ درجه است اما گاهی دما تا ۱۸ درجه تقلیل می‌یابد.
بیشتر بارش سالیانه باران از بادهای موسمی شمال شرقی می‌باشد آنهم از میانه اکتبر تا میانه دسامبر. گاهی اوقات گردباد‌های خلیج بنگال شهر را در می‌نوردد.
فرهنگ چنای بازتاب جمعیت آن می‌باشد. این شهر بخاطر نمایش Bharata natyam (حرکات سنتی)رقص کلاسیک شناخته شده می‌باشد و همینطور بخاطر معابد هندوهایش
هر سال در ماه دسامبر چنای بمدت ۵ هفته فصل موسیقی مدرس را برگزار می‌کند که بعنوان بزرگترین رویداد فرهنگی جهان تشریح شده‌است.
چنای همچنین دارای سالن تئاتر می‌باشد که با شمار بزرگی از بازیگران تامیلی همراه است. تئاتر این شهر به دو نوع صبحا و غیر صبحا تقسیم می‌شود که اولی بیشتر کمدی و سیاسی است و دومی بیشتر شامل اجراهای جدی تر و تاریخی است.
چنای پایگاهی برای صنعت سینما می‌باشد که اصطلاحاً کالی وود نامیده می‌شود صنعت سینما در این شهر سالانه ۳۰۰ فیلم را روانه بازار می‌کند.
چنای هر ساله شماری از فستیوالها را برگزار می‌کند. [پونگال] در ماه ژانویه برگزار می‌شود که مهمترین فستیوال در طول سال است.
آغاز سال نو در فرهنگ تامیل ۱۴ آوریل است که مصادف با جشن‌های بسیار در این کشور است.
چنای رستوران‌های معروفی دارد که اغلب غذاهای سنتی برنج دار را عرضه می‌کنند مانند pongal, dosa, idliو vada که با قهوه بسیار تلخ هندی عرضه می‌شوند. این نوع از غذا‌ها با نام Madras Cafe در سراسر هند معروف هستند.
حمل و نقل
حمل و نقل بصورت عمومی بعنوان «دروازه ورود به جنوب هند» نامیده می‌شود. چنای بخوبی به سایر نقاط دنیا و دیگر بندرهای هند متصّل شده ۵ بزرگراه اصلی هند این ناحیه را به کلکته، بنگلور، تریچی، تیرووالار و پوندیچیری متصّل می‌کند. [۷]
ترمینال اتوبوس‌های موفوسیل چنای (CMBT) بزرگترین ترمینال لتوبوس‌های بین شهری در جنوب آسیا است. ۷ وزارتخانه مالک اتحادیه حمل و نقل بوده و آن صنعت را در داخل شهر راه اندازی کرده‌اند. در واقع این مالکان خدمات اتوبوس شهری به شهر چنای و خارج از آن را کنترل می‌کنند.
فرودگاه بین المللی چنای هم در بخش پروازهای داخلی و هم بین المللی به ارائه خدمات مشغول می‌باشد. شهر متصّل به مراکز اصلی جنوب آسیا است. خطوط هوایی امکان مسافرت به اروپا، نواحی مختلف آسیا و آمریکای شمالی را فراهم می‌آورند. این فرودگاه همچنین دومین ترمینال پرکار حمل و نقل در کشور هند است.
همچنین دو ترمینال اصلی راه آهن شامل ایستگاه مرکزی چنای است که بزرگترین ایستگاه راه آهن می‌باشد که دارای قطار به تمامی شهرهای اصلی مثل مومبای، کلکته، بنگلور، دهلی و حیدرآباد است. اتوبوسها و قطارها رایج‌ترین شکل حمل و نقل عمومی می‌باشند.
صنایع
چنای همچنین بعنوان مرکز و پایتخت اتومبیل‌سازی هند در نظر گرفته می‌شود. صنایع اتومبیل سازی در این شهر پایگاههای زیادی داشته و قسمت اصلی وسایل نقلیه هند در این شهر تولید می‌شود. این امر منجر به این شده که چنای موسوم به دیترویت جنوب آسیا شود. این منطقه همچنین تبدیل به مرکز اصلی کاریابی از غرب شده. ساحل مارنیا به طول ۱۲ کیلومتر، ساحل شرقی شهر را تشکیل داده و در واقع یکی از بزرگترین سواحل دنیا است. این شهر همچنین بخاطر رویدادهای ورزشی و میزبانی رقابتهای مهم شناخته شده، از جمله مسابقات تنیس آزاد چنای. اتحادیه تنیس حرفه‌ای نیز در این شهر قرار دارد.
چنای همچنین یکی از نادرترین شهرها از بابت میزبانی از پارک‌های ملی از جمله پارک ملی گوئیندی در طول محدوده شهر به شمار می‌رود.
منطقه اطراف چنای دارای خدمات مهم زیادی از جمله اداری، نظامی بوده و مرکز اقتصادی مهّمی نیز بوده‌است که سابقه آن به قرن اول میلادی بر می‌گردد.
شهر چنای بوسیله تعاونی چنای اداره می‌شود که شامل شهردار و ۱۵۵ مشاور به نمایندگی از ۱۵۵ بخش می‌باشد چنای همچنین دارای سه پارلمان است. شمال چنای، چنای مرکزی و چنای جنوب اعضای فعلی پارلمان کوپوسامی، دایانیدی ماران و تی آربالو می‌باشند. چنای همچنین ۱۸ عضو در اجلاس قانونی ایالتی را دارا است.
اداره پلیس چنای، دایره تامیل نادو، آژانش قوی و تقویت شده در این شهر می‌باشد.
شهر بر مبنای ساخت و ترکیب به ۴ ناحیه و قسمت اصلی تقسیم شده: شمال، مرکز، جنوب و غرب.
۱٫ Egmore-Nungambakam
۲٫ Fort Tondiarpet
۳٫ Mambalam-Guindy
۴٫ Mylapore-Triplicane
۵٫ Perambur-Purasawalkkam.
چنای شمالی اساساً ناحیه‌ای صنعتی است. چنای مرکزی قلب تجاری شهر و مرکز شهر می‌باشد. چنای جنوبی و چنای غربی، قبلاً نواحی اقامتی و مسکونی بودند که سریعاً تبدیل به نواحی بازرگانی شدند و از شمار زیادی از شرکتهای سرمایه‌ای (مالی) و فن آوری اطلاعات میزبانی کردند.
شهرک‌های ماهواره و مخابراتی نیز شامل [ماهابالیپورام] در جنوب، چنگال پتو به سمت جنوب غرب کانچیپورام شهر سریپرو مپودار و تیرو والور و آراکونام به سمت غرب می‌باشد.
چنانی تنها شهر هند است که مجّهز به‌سیستم دستیابی مشروط برای تلویزیون کابلی است. Tidel Park , بزرگترین پارک نرم افزاری چنای است
صنایع اصلی آن اتومبیل‌سازی، خدمات نرم افزاری، تولید سخت افزار و خدمات مالی می‌باشد. دیگر صنایع مهم آن شامل پتروشیمی و نساجی است. بندر چنای و بندر انور سهم زیادی در اهمیت این صنایع دارند. شهر دارای بازار بورس کامپیوتری می‌باشد که معروف به‌بازار بورس مدرس است. چنای دارای چهارمین رتبه از لحاظ تولید ناخالص شهری در هند است.
چنای مرکزی مهّم برای بانکداری و سرمایه گذاری اعتباری می‌باشد. در حال حاضر سه بانک ملّی مهم بانکهای بازرگانی و بانکهای مشارکتی در این محل واقع است. دیگر تسهیلات تولیدی مهم از تولید کوچک تا تولیدات بزرگ صنعتی مثل پتروشیمی و کارخانجات خودرو در اینجا فعّالیت دارند. این شهر همچنین دارای صنعت وسایل یدکی و چرم می‌باشد. چنای همچنین میزبان صنعت تصویر متحرک و ضبط موسیقی می‌باشد که دومین شهر بزرگ در مورد صنعت سرگرمی می‌باشد.

سایت دانشگاه
درباره دانشگاه مدرس:
دانشگاه دانشگاه چنای (مدرس) در شهر چنای واقع در جنوب شرقی هندوستان واقع گردیده است.این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های هند است و در سال ۱۸۴۰ تاسیس شده است ودارای بیست دپارتمان است که در این دپارتمان ها رشته های مرتبط در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود.
Adult and Continuing Education
Agro Economic Research Centre
Anatomy
Analytical Chemistry
Ancient History and Archaeology
Anna Centre for Public Affairs
Anthropology
Applied Geology
Arabic, Persian and Urdu
Biochemistry
Biotechnology
Botany
Central Instrumentation and Service
Centre for Research Dravidian Movement
Centre for Ocean and Coastal Studies
Centre for Population Studies
Centre for South and Southeast Asian Studies
Christian Studies
Commerce
Computer Science
Criminology
Crystallography and Biophysics
Defence and Strategic Studies
Dr. Ambedkar Centre for Economic Studies
Education
Econometrics
Economics
Endocrinology
Energy
English
French
Genetics
Geography
Geology
Hindi
Indian History
Indian Music
Inorganic Chemistry
Islamic Studies
Journalism and Communication
Jainology
Kannada
Legal Studies
Library & Information Science
Malayalam
Management Studies
Mathematics
Medical Biochemistry
Microbiology
Pathology
Pharmacology and Environmental Toxicology
Philosophy
Physical Chemistry
Physical Education and Sports
Physiology
Politics and Public Administration
Polymer Science
Psychology
Saiva Siddhanta
Sanskrit
Sociology
Statistics
Tamil Language
Tamil Literature
(Technology Business Incubator (TBI
Telugu
Theoretical Physics
Thirukkural Research Endowment
Vaishnavism
Zoology
Nuclear Physics

پاسخی بگذارید