شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

مصاحبه با معاون فرهنگی، اجتماعی نهاد رهبری در امور دانشجویان خارج مصاحبه با معاون فرهنگی، اجتماعی نهاد رهبری در امور دانشجویان خارج

مصاحبه با حجه الاسلام و المسلمین عابدی معاون فرهنگی، اجتماعی نهاد رهبری در امور دانشجویان خارج

به گزارش سایت  رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو  در خصوص برنامه های معاونت فرهنگی، اجتماعی نهاد مقام معظم رهبری درامور دانشجویان خارج از کشور در ماه مبارک رمضان  برای این عزیزان  به خصوص دانشجویان شبه قاره

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای دانشجویان عزیز شبه قاره؛ در ماه مبارک در معاونت فرهنگی، اجتماعی نهاد ما سه برنامه اصلی برای دانشجویان داریم .

اولین برنامه گردهمایی سالانه است که هر ساله برگزار می شود و هشتمین گردهمایی سالانه از یازدهم تا هفدهم مرداد امسال برگزار می شود. این گردهمایی سه روز دوم در مشهد مقدس با حضور خانواده های دانشجویان برگزار می شود و سه روز اول در تهران. سه روز اول گردهمایی بیشتر جنبه آموزشی و فرهنگی دارد که فقط با حضور دانشجویان است و سه روز دوم به جنبه زیارتی و معنوی دارد که با حضور خانواده ها اتجام می شود.ipa europska strategija zapošljavanja

در این برنامه ها معمولا عزیزان و شخصیت هایی از وزارت امور خارجه، وزارت علوم، وزارت بهداشت و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امور ایرانیان و سایر مجموعه های مرتبط با دانشجویان خارج از کشور مثل بنیاد علمی نخبگان حضور پیدا می کنند. میهمانان در این گردهمایی هم برنامه های خود را برای دانشجویان شرح می دهند و هم به سوالات پاسخ می دهند. تا الان رایج بوده که رایزن های علمی در کشورهای مختلف نیز در گردهمایی حضور داشته باشند؛ هم اکنون حدود هشت رایزن علمی در کشور های مختلف داریم هم از جمله رایزن علمی کشورمان در شبه قاره جناب آقای دکتر خسروی که از افراد علاقه مند، فعال و دلسوز برای دانشجویان هستند و برنامه های خوبی را هم دنبال می کنند نیز حضور خواهند داشت.

حاج آقا عابدی لطف یفرمایید در خصوص فراخوان ثبت نام که در سایت هم قرار دادیم بفرمایید. شرایط ثبت نام چیست؟ آیا کسانی که تا امروز موفق به ثبت نام نشدند می توانند برای ثبت نام اقدام کنند؟ برای کسانی که هم اکنون در شبه قاره هستند و به کشورمان نیامدند این امکان هست که ثبت نام کنند؟ آیا بلیط را باید خودشان تهیه کنند؟

ما این برنامه گردهمایی را برای کسانی که خودشان برنامه ریزی کردند که در زمان همایش ایران باشند ترتیب دادیم به این معنی که ما هیج تسهیلاتی را برای ورود از خارج به داخل نمی دهیم و هزینه بلیط و آمدن به گردهمایی بر عهده دانشجو است. ولی از زمانی که دانشجویان در همایش حضور پیدا می کنند و همچنین برنامه سفر به مشهد مقدس تمامی هزینه ها بر عهده نهاد است. رسما مهلت ثبت مام تمام شده ولی شاید امکان ثبت نام مجدد را تا تاریخ ۲۵ تمدید کردند. اما بعد از ۲۵ که البته به طور غیر رسمی هم عرض میکنم امکان ثبت نام به هیج وجه وجود نخواهد داشت.

چه کسانی که از بین ثبت نام کنندگان انتخاب می شوند؟ آیا باید ویژگی های خاصی داشته باشند؟

بله. ما فعالان علمی و فرهنگی و کسانی که در این حوزه ها ممتاز هستند انتخاب می کنیم؛ همچنین اعضای شوراهای مرکزی انجمن ها و تشکل ها برای ما اولویت دارند. ضمننا به دلیل محدودیتی که ما داریم یک شرط دیگر هم این است که در گردهمایی سال گذشته ما شرکت نکرده باشند.

این فعالیت های علمی و فرهنگی را رایزنی باید تایید بکند؟

اعضای شوراها و انجمن ها که مشخص هستند؛ بقیه برگزیدگان نیز گاهی دارای مقالات بین المللی هستند و گاهی رتبه های اول دانشگاه ها هستند؛ گاهی وقت ها نیز یک ممتاز علمی هستند که رایزن علمی این موارد را به عنوان شاخص علمی تایید می نماید.

دو برنامه بعدی معاونت فرهنگی، اجتماعی نهاد در ماه مبارک را می فرمودید . . .

در حال حاضر بحث دوم ما بحث اعزام مبلغ است. با تعاملاتی که با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مرکز بین المللی تبلیغ داریم برای مناطقی که دارای تمرکز دانشجویی هستند، مثل شبه قاره هند افرادی را برای اعزام معرفی می کنیم و یا در برخی از موارد مبلغان را به شهر های مورد نظر اعزام می کنیم. معمولا ما مبلغان را به سازمان فرهنگ و ارتباطات معرفی می کنیم و آنها کارهای اجرایی اعزام را انجام می دهند و مبلغ را اعزام می کنند.

در محیط ها و مناطقی که دانشجویی نیست ما دخالتی نداریم و خود سازمان فرهنگ و ارتباطات به صورت مستقل اعزام می نماید. امسال نیز ما به شهر های میسور، پونا، بنگلور ، چندیگر و علیگر روحانی اعزام کرده ایم.

سومین برنامه ویژه ماه مبارک رمضان که از ابتدای این ماه شروع می شود و بخش غیر متمرکزش تا پایان ماه مبارک و بخش متمرکز تا یک ماه بعد از اتمام ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت جشنواره قرآنی دانشجویان ابرانی خارج از کشور است .

ما هفتمین دوره از این جشنواره را امسال برگزار می کنیم. این جشنواره در هفت رشته شکل گرفته است. سه رشته اول قرائت، حفظ و مفاهیم است. این رشته ها توسط انجمن ها و تشکل ها تحت عنوان بخش غیر متمرکز در حال برگزاری است و دوستان ما در انجمن ها به برندگان جوایزی را نیز اهدا خواهند کرد. بخش متمرکز نیز شامل مقاله نویسی با رویکرد سال فرهنگ و اقتصاد است که این بخش محورهایی درخصوص شیوه و دستور العمل اجرایی نیز دارد. شیوه نامه اجرایی هفتمین جشنواره قرآنی هم اکنون در سایت نهاد ایران موجود است.

بخش بعدی مربوط به ترجمه متون قرآنی است. ما متون قرآنی در کشورهای مختلف به زبان های مختلف داریم. دوستان می توانند این متون را شناسایی کرده و با توجه به شیوه نامه ی داده شده ترجمه کنند.

بخش بعدی تفسیر است. در این بخش دانشجویان باید با مطالعه تفاسیر دو سوره ی قلم و یوسف برداشت های خود را از این تفاسیر برای ما ارسال کنند.

آخرین بخش نیز بخش ویژه است که شامل شناسایی شخصیت های قرآنی می باشد. دوستان در کشورهای مختلف می توانند با شناسایی شخصیت های قرآنی و تهیه یک مصاحبه با آن ها در این بخش شرکت کنند.

جوایز این جشنواره چیست ؟

در بخش غیر متمرکز با توجه به انجمن های هر شهر و با توجه به بضاغتی که دارند و مشارکت هایی که می توانند بگیرند جوایز را اهدا می کنند. متنها در مرحله بعد انجمن ها اسامی نفرات اول تا سوم را برای ما می فرستند و ما در اینجا قرعه کشی می کنیم و به ۵ نفر کمک هزینه عمره داده می شود.

در بخش متمرکز هم به نفرات اول تا سوم هر رشته کمک هزینه عمره داده می شود. در این بخش برای مثال در رشته مقاله نویسی صرفا شبه قاره شرکت نکرده است و ما در اینجا مقالات ارسالی از تمامی کشورها را بررسی می کنیم. البته در سال کذشته شبه قاره در جشنواره قرآنی حضور فعالی داشته است.

یک نکته ای درباره جشنواره قرآنی باید اضافه کنم آن هم این که با توجه به اینکه جشنواره در فضای ماه مبارک رمضان که ماه قرآن است برگزار می شود اما رشته های جشنواره به همه دانشجویان مرتبط است و دانشجوبان در چند رشته همزمان می توانند شرکت کنند و مشکلی هم نیست. توصیه ما این است که دانشجویان حداقل در یک رشته شرکت کنند. بخشی از این رشته ها به تخصص قرآنی نیاز دارد ولی بخش های دیگر به علاقه قرآنی نیاز دارد. دوستانی که در حوزه های غیر قرآنی در علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند می توانند در آن رشته ها شرکت کنند.

حاج آقا در خصوص مبلغین اعزامی اگر دانشجویان نظری، ایده ای یا دیدگاهی در خصوص مبلغ و مباحث مطرح شده و کیفیت مباحث داشته باشند چطور میتوانند به شما انتقال بدهند؟

در این خصوص دانشجویان میتوانند نظراتشان را به انجمن ها منتقل کنند همچنین اگر خواستند مستقیم ما را مطلع کنند از طریق ایمیل مطالبشان را برای ما ارسال کنند.

حاج آقای عابدی به عنوان سوال آخر برای سال جاری آیا معاونت فرهنگی، اجتماعی نهاد برنامه خاص و ویژه ای برای دانشجویان خارج از کشور به خصوص دانشجویان شبه قاره در نظر دارد؟ بفرمایید که این برنامه ها به چه صورت است؟

در سال جاری ما برنامه عمره دانشجویی را داریم که ثبت نام آن از نیمه آبان ماه آغاز می شود. یک هم اندیشی دانشجویان خارج از کشور در ماه ژانویه داریم. منتها نکته ای که باید عرض کنم این است که بخش عمده ی برنامه های ما از طریق خود انجمن ها و تشکل ها برگزار می شود. یعنی این ها برنامه های ستادی ما است. ما توصیه می کنیم خود دانشجویان و تشکل ها دست به دست هم بدهند و برنامه های جدید را ترتیب بدهند اگر برنامه ها در راستای اهداف کلان ما باشد ما از اینحا حمایتشان خواهیم کرد.

دیدگاه ها بسته شده اند.