شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

مقاله ای  با عنوان “استفاده از تکنیک فراصوت در سنتز” مقاله ای با عنوان “استفاده از تکنیک فراصوت در سنتز”

استفاده از تکنیک فراصوت در سنتز

بحث این هفته مقاله ای است با عنوان “استفاده از تکنیک فراصوت در سنتز”. این مقاله توسط مریم گیلان دوست، پژوهشگر و دانشجوی دکتری شیمی دارویی دانشگاه میسور mysoreنوشته شده است. دانشجویان رشته های شیمی، داروسازی، بیوشیمی و تمامی رشته های دیگر می توانند با حضور خود در بحث این هفته در هر چه بهتر شدن این بحث و مقاله مشارکت کنند. عزیزان دانشجو از طریق بخش نظرات در ذیل همین مقاله میتوانند نظرات خود را درج بنمایند.

دیگر محققان و دانشجویان عزیز میتوانند با ارسال مقالات خود به ایمیل iesec.india@gmail.com بحث هفته بعد را به مقاله خود اختصاص دهند.

استفاده از تکنیک فراصوت در سنتز

gem-Chloronitro Compounds

جم هالو نیترو ها ترکیباتی هستند که در ساختار خود بر روی یک کربن هر دو گروه هالوژن و نیترو را دارا میباشند و به عنوان حد واسط بسیار ارزشمندی در سنتز مولکول های دارای یک یا چند گروه نیترو به کار میروند. اهمیت این ترکیبات حد واسط به این دلیل چشمگیر است که تبدیل آنها به ترکیبات نیترو از طریق یک واکنش کاهش ساده انجام می پذیرد

آنها همچنین به عنوان حد واسط مهم جهت مونتاژ چند حلقه برای سنتز ترکیبات پلی سیکلیک نیزبه کار می آیند

این ترکیبات معمولا ازهالوژناسیون مقدماتی اکسیم ها (۳) به دست می آیند

روش های گزارش شده برای سنتز این ترکیبات معمولا شامل محدودیت های مختلفی از قبیل:

استفاده از مواد سمی و یا گران قیمت ، بازده پایین ، طولانی بودن زمان واکنش و … میباشد و همچنین در بسیاری از موارد اکسیم به کتون مربوطه تبدیل میگردد از این رو با توجه به اهمیت این حد واسط علاقه بسیاری به توسعه روش های جدید و ساده برای سنتز ترکیبات جم هالو-نیترو وجود دارد

اولتراسوند یک ابزار کارآمد و عملا بی ضرر در فعال شدن واکنشهای سنتزی شیمی بوده و برای چندین دهه با موفقیت استفاده شده است. برخی از مزایای استفاده از روش فراصوت این است که زمان واکنش کوتاه شده و واکنش در شرایط ملایم تری انجام میگردد و نیز محصول واکنش خالص تر شده و ضایعات واکنش به حداقل مقدار خود میرسد. به این ترتیب در این کار پژوهشی علاوه بر سنتز این حد واسط با روشی جدید از تکنیک اولتراسوند نیز استفاده گردید و به داده های بسیار ارزشمندی از لحاظ بازده، زمان واکنش و … دست یافتیم که نتایچ این کار پژوهشی در ۲ مقاله مجزا به چاپ رسیده است.  برای دریافت جزئیات بیشتر در این خصوص دعوت میکنم این دو مقاله را مطالعه نمایید.

دیدگاه ها بسته شده اند.