شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

ویزای شینگن ویزای شینگن

معاهده شنگن قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپائی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی “پرنسس ماری آسترید” روی رودخانه “ماسل” نزدیک شهری به نام “شنگن” در لوکزامبورگ – مرز
بین فرانسه و آلمان – به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک ولوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی وغربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.
اگرچه شما ویزای ورود به سرزمین کشورهای شنگن را دریافت نموده اید اما این ویزای شینگن تضمینی برای ورود صد درصد شما به خاک این کشورها نمی باشد.
مقاماتی که امر نظارت بر مرزهای حوزه شنگن را عهده دار هستند ، موارد زیر را نیز کنترل خواهند نمود :
 آیا شما دارای مدرکی معتبر برای عبور از مرز بوده و اینکه همراه این مدرک، ویزا میباشد ؛
 اینکه از حداکثر مدت اقامت مجاز در خاک کشورهای شنگن تخطی نکرده باشند که مدت آن ۳ ماه در یک برهه زمانی ۶ ماهه میباشد .
 مبدأ و مقصد حرکت و نیز هدف اقامت و در صورت نیاز ، مدارک مرتبط و اثبات کننده این امر .توصیه میشود هنگام ورود به هر یک از مبادی ورودی کمرگی شینگن ، مدارک زیر در دسترستان باشد :
 مدرک سفر، ممهور به وبزای معتبر ؛ مدارک معتبر بیان کننده موضوع و شرایط اقامت شما در محدوده کشورهای شنگن (دعوت نامه ، رزرو هتل ، سکونت نزد اهالی) ؛ •مدارک معتبر بیانگر اینکه برای منظور و مدت اقامت خود دارای منابع مالی کافی می باشید (پول نقد ، چک های مسافرتی ، کارت های اعتباری ،تعهد تقبل هزینه ها
از ورود شما به محدوده کشورهای شنگن ممانعت خواهد شد.اگر: فاقد مدرک سفر معتبر باشید ؛ • فاقد ویزای معتبر باشید ؛ • قادر به ارائه مدارک اثبات کننده منظور و شرایط اقامتتان نباشید ؛ • قادر با ارائه مدارکی دال برداشتن منابع مالی کافی مرتبط با مدت و نوع اقامت مورد نظر، نباشید؛ در یک برهه زمانی ۶ ماهه ، ۳ ماه در خاک کشورهای شنگن سپری نموده باشید.
کشورهایی که نیاز به ویزای شینگن دارند شامل: آلمان – اطریش – بلژیک – دانمارک – اسپانیا – استونی – فنلاند –فرانسه – یونان – مجارستان – ایسلند – ایتالیا – لتونی – لیتوانی –لوکزامبورگ – مالت – نروژ – هلند – لهستان – پرتغال – جمهوری چک – سلوواکی– سلوونی – سوئد و سوئیس میشوند.
انواع ویزای شنگن
ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :
ویزای نوع A ویزای ترانزیت است .یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد ومی تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.
ویزای نوع B ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد ومیتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.
ویزای نوع C ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.
ویزای نوع D ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.
 توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیرمراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثریکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.
داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید ، مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سؤالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع C می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راههای دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی و … می باشند.
به تازگی خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یک مرکز معتبر مطالعاتی در سوئیس گزارش داده است که کشور ایران از نظر شانس دریافت ویزا و اجازه سفر به دیگرکشورهای دنیا (با اجازه سفر به ۱۴ کشور دنیا بدون ویزا) در رتبه یکی مانده به آخر فهرست شانس دریافت ویزا قرارگرفته است.
برطبق این گزارش رسمی، کشورهای فنلاند، دانمارک وآمریکا با اجازه سفر به۱۳۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا به طور مشترک در رتبه اول هستند و کشورهای آلمان، ایرلندو سوئد با اجازه سفر به ۱۲۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.
اسامی کشورهای عضو ویزای شینگن
اسامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا که با ویزای شینگن می توان به آنها مسافرت کرد عبارتند از:
آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، سوئیس، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک،یونان، نروژ، پرتقال، اسپانیا، سوئد، فنلاند، استونی، مجارستان، لاتویا،لوگزانبورگ، لیتوانی، مالت، لهستان، اسلونی، اسلواکی.
فرد دارنده ویزای شینگن می تواند به تمامی این کشورها سفر نماید.
ویزای شینگن ،شرایط و مدارک مورد نیاز( اصل و کپی )
۱-اصل گذرنامه با حد اقل ۶ ماه اعتبار و کپی از آن
۲- ۲ قطعه عکس ۶ در ۴، رنگی ، تمام رخ با زمینه روشن
۳-اصل و کپی شناسنامه از کل صفحات آن
۴ -روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت که از تاریخ صدور آن بیش از سه سال نگذشته باشد در صورت وجود
۵ -پرینت گردش شش ماهه آخر حساب بانکی و پرینت موجودی که توسط بانک مهر
وامضا شده باشد .
۶ -اصل اسناد ملکی ، اساسنامه شرکت یا پروانه کسب به همراه آخرین مفاصا
حساب دارایی ( در صورت وجود )به همراه کپی
۷ -کارت بازرگانی معتبر ، همراه با آخرین مفاصا حساب دارایی (در صورت وجود) به همراه کپی
۸ -لیست پرداخت حق بیمه مربوط به شش ماه گذشته و یا کارت پرسنلی وزارتخانه و یا سازمان وابسته به ارگان دولتی
۹ -برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی ، اصل کارت بین المللی دانشجویی یا عضویت هیئت علمی به همراه کپی
۱۰ -برای شاغلین ، گواهی اشتغال به کار خطاب به سفارت شامل سمت ، تاریخ استخدام ، میزان درآمد زمینه فعالیت شرکت
۱۱ -پاسپورت قدیمی (در صورت وجود )
۱۲ -چک رمزدار یا ضمانت نامه بانکی به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به ازای هر فرد در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت بازگشت
کشورهای عضو محدوده شنگن
آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد،نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی،اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت و یونان.
همچنین لازم به ذکراست در سال ۲۰۰۹ میلادی چهار کشور قبرس ، بلغارستان ،رومانی و سوئیس به طور کامل مفاد این پیمان را قبول کرده اند و رسماً وارد شنگن شده اند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا ( ۲۷ کشور ) را نباید با کشورهای محدوده شنگن ( (۲۸کشور ) اشتباه نمود! کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور یعنی ۲۴کشور از محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه ۳ کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، بهمین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج ازکشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.
جالب است بدانید که واحد پولی “یورو” در حال حاضر تنها در ۱۵ کشور اروپایی استفاده می شود که شامل بلژیک، قبرس، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مالت، لوکزامبورگ، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، اسلوانی، ایرلند و پرتقال می شود.
کشورهای نظیر لیختن اشتاین، کرواسی، صربستان، مقدونیه، اوکراین، مولداوی و آندورا نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو محدوده شنگن پس برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای جداگانه دارید و ساکنین و متعاقبا اتباع این
کشورها نیز برای ورود به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای شنگن دارند.

دیدگاه ها بسته شده اند.