شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

پونا-PUNE پونا-PUNE

 

پونا2

پونا یک شهر آرام و دانشجویی با جمعیت حدود سه میلیون نفر به عنوان دومین شهر بزرگ ایالت ماهاراشترا در ۱۶۰ کیلومتری شرق بمبئی واقع شده است.
پونا از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هوای خوب، امنیت اجتماعی خوب، دانشگاهها و موسسات آموزشی دیرپا و ممتاز، تعداد زیاد دانشجویان خارجی، اهمیت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه های گردشگری. از ویژگیهای مفید دیگر شهر پونا به عنوان یک شهر مناسب برای تحصیل میتوان به
تعداد زیاد دانشجویان ایرانی ، تعادل هوا در طول سال ، وجود دانشگاههای برتر هند در زمینه جذب دانشجویان خارجی نظیر دانشگاه پونا (مقام اول جذب دانشجویان خارجی در هند با بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۰۶-۲۰۰۷ !) ، وجود دانشگاههای خصوصی با سطح علمی، آموزشی و رفاهی بالا
و … که مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته اند،
رستوران های متعدد ایرانی و شرکتهای خدماتی ایرانی در زمینه اجاره منزل،خرید و فروش وسائل منزل و ایاب و ذهاب.نزدیکی به شهر بمبئی که مقر کنسولگری جمهوری اسلامی میباشد ، وجود فرودگاه بین اللملی با بیشتر از ۵ پرواز هفتگی به مقصد دوبی ، آشنائی قابل قبول مردم عامه شهر با زبان انگلیسی.، وجود آموزشگاه های زبان معتبر در سطح دنیا و مراکز برگزاری آزمونهای آیلس و تافل.
آب و هوای پونا معتدل و مرطوب است به طوریکه در طول سال احتیاجی به استفاده از بخاری وجود ندارد .پونا دارای سه فصل آب و هوایی میباشد:
۱- فصل باران از اول ماه جون به مدت ۴ تا ۶ ماه.
۲- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت ۴ ماه
۳- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت ۳ ماه.
از سالیان گذشته روابط بسیار خوبی بین ایرانیان و شهر پونا برقرار بوده است بطوریکه آمار غیر رسمی از حضور بیش از ۲۰ هزار ایرانی مقیم در این شهر حکایت دارد.به واسطه ی حضور این افراد، مردم پونا آشنائی نسبی بهتری با فرهنگ ایران و دانشجویان ایرانی نسبت به سایر شهرهای هند دارند و دانشجویان ایرانی در شهر پونا اصلاً احساس غریبی نخواهند کرد چون در سراسر پونا دانشجویان ایرانی فراوان یافت می شوند.

چگونه به شهر پونا برسیم ؟
معمولا مسافران به هند از پرواز ایرا ن ایر تهران- بمبئئی استفاده میکنند این پرواز ۲ بار در هفته و در روزهای سه شنبه و جمعه توسط شرکت ایران ایر انجام میگیرد. پرواز بطور نرمال حدود سه ساعت و نیم طول میکشد. معمولاَ در هواپیما یک فرم توزیع میشود که مربوط به گمرک فرودگاه بمبئی است در این فرم مشخصات خود را اعلام کنید این فرم در فرودگاه بمبئی نیز موجود میباشد.در هواپیما فرمهائی به شما داده میشود که در آن اطلاعات پاسپورت، ویزا و مشخصات شما درخواست میشود. این فرم را بعد از پیاده شدن از هواپیما از شما تحویل می گیرند.
در فرودگاه پس از کنترل پاسپورت، بار خود را تحویل بگیرید و مراقب باشید چیزی را از قلم نیندازید. آنگاه به مرحله گمرک میرسید. سعی کنید از کانال سبز گمرک عبور کنید در غیر اینصورت میبایست از کانل قرمز رد شوید، معمولاَ باری که یک دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمرکی نمیشود لذا از پرداخت هر وجهی به ماموران گمرک خودداری کنید.
در صورتی که از خدمات موسسه استفاده نمایید با اتومبیل به پونا می آیید. توجه کنید بعد از خروج از درب فرودگاه راننده با برگه ای که اسم شما در آن درج شده منتظر شماست. در غیر اینصورت س از عبور از گمرک در یک راه رو قرار میگیرید در سمت راست شما تعدادی باجه قرار دارد در این قسمت ابتدا مقداری دلار ( ۲۰۰ یا ۳۰۰ ) را به روپیه تبدیل کنید. سپس از یک باجه دیگر میتوانید یک اتومبیل با راننده به مقصد پونا کرایه کنید. چنانچه در فرودگاه با دانشجوی دیگری آشنا شده اید میتوانید او را هم در کرایه ماشین شریک نمایید. این ماشین شما را تا مقصد نهایی یعنی هتل و… میرساند ضمناَ هزینه پارکینگ و عوارض بزرگراه معمولاَ به عهده مسافر است. میتوانید این مسئله را با نماینده موسسه هماهنگ کنید . چنانچه مقداری از بار خود را روی بار بند میگذارید به راننده تذکر دهید که روی آن پلاستیک بکشد. البته برای آمدن به پونا میتوان از قطار و اتوبوس هم استفاده کرد ولی در سفر اول با توجه به عدم آشنایی به محیط توصیه میشود که از اتومبیل استفاده کنید.
توجه کنید که از هوای شرجی و گرم بمبئی همچنین از حلبی آباد های حومه بمبئی جا نخورید چون آب و هوا و محیط پونا متفاوت است.
از راننده بخواهید تا از طریق Express Way به پونا بیاید تا در وقت صرفه جویی کنید. این سفر حدود ۴ ساعت طول میکشد و در راه میتوانید برای صرف نو شیدنی و استراحت از رستورانهای متعددی استفاده کنید.
دانشگاه پونا:
دانشگاه پونا یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های هندوستان در داخل و خارج از این کشور است. تنوع رشته های تحصیلی به همراه قدمت و سابقه درخشان این دانشگاه باعث شده است که همه ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا باشد. این دانشگاه چندین سال است که مقام اول را در جذب دانشجویان خارجی در هندوستان داشته است. مدارک صادره از این دانشگاه همگی دارای اعتبار زیادی در سراسر دنیا هستند. قدمت این دانشگاه به بیش از ۶۰ سال میرسد و دارای دپارتمان های هنر، مدیریت، حقوق، علوم و علوم اجتماعی است. تعداد کالج های وابسته به این دانشگاه هم ۲۰۹ کالج است.و تعداد۱۱۸ موسسه تحقیقاتی دارد.که تعداد ۷۰ موسسه آن به رسمیت شناخته شده و عبارتند از :
national importance like the National Chemical Laboratory (NCL), MACS, CWPRS, NIV, Gokhale Institute of Politics and Economics, Deccan College
این دانشگاه تقریباً تمامی رشته های تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می نماید.
سایت دانشگاه
رشته های دانشگاه پونا
کارشناسی علوم
جانورشناسی،الکترونیک،جغرافی ریاضی، فیزیک،شیمی،روانشناسی    ۳ سال
کامپیوتر ، بیوانفرماتیک   ۳ سال
بیوتکنولوژی ،   ۳ سال
میکروبیولوژی   ۳ سال
ارشد علوم تمام رشته های بالا   ۲ سال
دکترا علوم رشته های بالا گرایش با توجه به پروپزال    ۳ تا ۵ سال
کارشناسی مهندسی کلیه مهندسیها    ۴ سال
ارشد مهندسی کلیه مهندسیها
معماری ۲ سال
دکترا مهندسی کلیه مهندسیها با توجه به پروپزال ۳ تا ۵ سال
کارشناسی ارشد پیراپزشکی ۲ سال
کارشناسی
توریست،هتلداری،جهانگردی ۴ سال
ART 3 سال
بازرگانی ، تجارت ۳ سال
کارشناسی ارشد
PhD باستانشناسی و زبانشناسی
// ۲ سال
۳ سال
کارشناسی ارشد
محیط زیست ۲ سال
بیولوژی و زولوژی ۲ سال
زبان و هنر ۲ سال
روانشناسی بالینی ۲ سال
باستانشناسی ۲ سال
معماریB.Arch
داروسازیB.Rharm
علوم غذایی
MBA
دیگر رشته ها: انگلیسی، علوم اطلاع رسانی و کتابداری ، ،جغرافی، انسان شناسی، تاریخ ، روزنامه نگاری و روابط عمومی، حقوق ،علوم کامپیوتر ،زمین شناسی ،ریاضی، علوم محیطی ،بایو تکنولوژی ،زمین شناسی ،میکرو بیولوژی، علوم الکترونیک،هواشناسی، علوم مدیریت ،مطالعات ارتباطات ،اقتصاد ، علوم بکارگیری ابزار الات ،زبان سانسکریت ،مطالعات انرژی ،بایو تکنولوژی وبایو انفورماتیک ،علوم بهداشتی(کارشناسی)

اسامی و لینک کالجهای وابسته به دانشگاه پونا :
Indian Institute of Cost and Management Studies & Research (IndSearch)

Institute of Science, Poona’s, Institute of Business Management & Research

Institute of Science, Poona’s College of Computer Sciences

Sinhgad Technical Education Society

Pune Vidyarthi Gruha College of Engg. and Tech.

Vishwakarma Institute of Technology

Institute of Business Management and Research

Government College of Engineering, Pune

Pune Institute of Computer Technology

Vidya Pratishthan’s Institute of Information Technology

K. K. Wagh Education Society

College of Engineering Kopargaon

Smt. Hiraben Nanavati Institute of Management and Research for Women

St. Vincent’s College of Commerce

All India Shri. Shivaji Memorial Society’s College of Engineering

Maharashtra Academy of Engineering and Educational Research (MIT)

J.S.P.M.’s Shahu College of Engineering

پاسخی بگذارید